Jednou vetou

Ústavný súd nevyhovel návrhu o neústavnosti novely volebného zákona

Ústavný súd Slovenskej republiky

foto: Ústavný súd Slovenskej republiky

Ústavný súd (ÚS) SR v stredu nevyhovel návrhu opozície vyhlásiť za protiústavnú novelu volebného zákona z roku 2017. O rozhodnutí pléna ÚS, ktoré padlo na neverejnom zasadnutí, informoval Tomáš Senaj z Kancelárie ÚS.

Napadnutá právna norma určila, že doplňujúce voľby primátorov, starostov a obecných poslancov v danom volebnom období museli byť vyhlásené najneskôr do 31. októbra 2017. Podnet podala skupina poslancov zo strán SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina. Podľa nich novela upierala občanom volebné právo v období od 1. novembra 2017 až do konania riadnych komunálnych volieb v novembri 2018.

SMK zváži podanie na Ústavný súd pre neplatné hlasy v eurovoľbách

Opozícia tiež tvrdila, že novela bola v prospech vtedajšieho košického primátora Richarda Rašiho (Smer-SD) a mala zabezpečiť, aby v prípade jeho zvolenia za predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) nenastúpil do čela mesta Košice nový primátor, ale dočasne človek, ktorého si vyberie Raši. Ten napokon vo voľbách predsedu KSK neuspel, z postu primátora v marci 2018 prešiel do funkcie podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. Plnenie úloh primátora Košíc prevzal do novembrových volieb viceprimátor Martin Petruško. Obvinenia opozície koalícia odmietla.

Z vypočúvania kandidátov na sudcov ÚS sa zatiaľ ospravedlnilo 5 uchádzačov

„Ústava garantuje všetkým voličom právo voliť svojich zástupcov. Máme tu však situáciu, kedy sme zákonom tento článok ústavy minimálne znásilnili. Preto dávame podnet na ÚS. Chceme vedieť, či došlo k porušeniu ústavy alebo nie,“ vyhlásil v júli 2017 poslanec Martin Klus (SaS).

Novelu volebného zákona parlament schválil v máji a po vetovaní prezidentom SR Andrejom Kiskom opätovne v júni 2017.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky