Jednou vetou

Ústavný súd pozastavil účinnosť ustanovenia zákona o Súdnej rade

Ilustračné foto

TASR

Ústavný súd (ÚS) SR v stredu (4.4.) pozastavil účinnosť ustanovenia zákona o Súdnej rade SR z minuloročnej úpravy tohto zákona. Ide o časť, podľa ktorej má člen Súdnej rady právo, aby sa jeho stanovisko vznesené počas zasadnutia Súdnej rady pripojilo k rozhodnutiu Súdnej rady, pričom toto stanovisko sa zverejňuje rovnako ako uznesenie Súdnej rady.

Na neverejnom zasadnutí pléna ÚS zároveň prijal na ďalšie konanie návrh na preskúmanie ústavnosti niektorých zmien v danom zákone. Návrh podala v júni 2017 vtedajšia predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková. Podľa jej podnetu je v rozpore s ústavou aj ustanovenie, že „Národná rada, prezident a vláda ustanovia za člena Súdnej rady spravidla osobu, ktorá nie je sudcom.“ ÚS v tomto prípade nevyhovel návrhu na pozastavenie účinnosti.

Na ďalšie konanie ÚS prijal aj podanie prezidenta SR Andreja Kisku na posúdenie ústavnosti zákona o štátnej cene Jozefa Miloslava Hurbana a štátnej cene Alexandra Dubčeka. Jeho návrhu na pozastavenie účinnosti zákona ÚS nevyhovel.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky