Ústavný súd prijal na ďalšie konanie desať volebných sťažností

Ústavný súd SR

foto: TASR

Ústavný súd (ÚS) SR v stredu prijal na ďalšie konanie desať volebných sťažností na neústavnosť a nezákonnosť novembrových komunálnych volieb. Prijaté sťažnosti sa týkajú volieb primátora mesta Nemšová a starostov obcí Pavlovce nad Uhom, Svinia, Ľuboriečka, Kanianka, Tichý Potok, Čierny Brod, Muránska Dlhá Lúka a Žehňa, v jednom prípade ide o voľby poslancov mestského zastupiteľstva v Tvrdošíne. Informovala o tom Kancelária ÚS.

V súvislosti s voľbami v obci Žehňa je podľa ÚS miestna volebná komisia povinná zdržať sa vydania osvedčenia o zvolení za starostu do rozhodnutia vo veci samej.

Greksu prehra vo voľbách nezložila. Takéto má plány ďalej

Ústavní sudcovia na neverejnom zasadnutí pléna zároveň odmietli deväť volebných sťažností, a to pre nesplnenie zákonom predpísaných náležitostí, alebo pre zjavnú neopodstatnenosť. Týka sa to volieb v meste Púchov a v obciach Dolné Srnie, Bžany, Rišňovce, Hriadky, Zavar, Bartošova Lehôtka, Veľký Biel a Suchá Hora.
V prípade volieb v obci Vyšný Orlík ÚS konanie o sťažnosti zastavil.

Ku koncu novembra ÚS evidoval celkovo 89 sťažností pre neústavnosť alebo nezákonnosť volieb do orgánov územnej samosprávy, ktoré sa konali 10. novembra.

Môže vás zaujímať

Pollák by sa mal stať prvým slovenským rómskym europoslancom