Jednou vetou

Ústavný súd SR vyhlásil voľby starostu obce Jánovce za neplatné

Ilustračné foto

TASR

Voľby starostu obce Jánovce v okrese Poprad, ktoré sa konali 10. novembra, sú neplatné. Rozhodol o tom v stredu (12.12.) Ústavný súd (ÚS) SR.

Vo voľbách starostu v Jánovciach vyhral Jozef Kacvinský (KDH), ktorý získal 275 hlasov (51,3 percenta). Volebnú sťažnosť podal Pavel Majerčák (Smer-SD), ktorý mal o 37 hlasov menej (44,4 percenta). Podľa jeho podnetu došlo v obci k nedovolenej zmene zoznamu kandidátov na starostu, ako aj hlasovacieho lístka, ktorá ho poškodila a ovplyvnila výsledky volieb.

Prieskum AKO: Prezidentské voľby by vyhral Mistrík pred Harabinom a Bugárom

Malo sa tak stať po tom, ako jeden z kandidátov zaregistrovaný pod číslom 1 sa vzdal kandidatúry, pričom na žiadosť zapisovateľky volebnej komisie došlo k jeho vyškrtnutiu zo zoznamu a prečíslovaniu poradia kandidátov o číslo vyššie.

Podľa volebného zákona pritom v prípade, ak sa zaregistrovaný kandidát vzdá kandidatúry po zaregistrovaní, zostávajú údaje o ňom na hlasovacom lístku, ale pri prideľovaní mandátov sa na neho neprihliada. Sťažovateľ namietal aj proti miestnej volebnej komisii, ktorá bola podľa neho ustanovená v rozpore so zákonom.

Fico víta rozhodnutie Lajčáka, dôvod na predčasné voľby nevidí

ÚS na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna sa zaoberal aj ďalšími sťažnosťami na nezákonnosť a neústavnosť novembrových komunálnych volieb. Podľa zverejnenej informácie na ďalšie konanie prijal sťažnosti týkajúce sa volieb primátora Poltára a volieb v obciach Nižné Nemecké a Stará Myjava.

Zároveň odmietol sťažnosti v prípade volieb primátorov Hlohovca a Novák, starostov obcí Komjatice, Hrnčiarske Zalužany a Uličské Krivé, ako aj volieb v Spišských Vlachoch, Haluziciach a Ondrejovciach. Rozhodol tak pre zjavnú neopodstatnenosť alebo nesplnenie zákonom predpísaných náležitostí.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky