Jednou vetou

Ústavný súd zrušil pokutu výboru NR SR pre exprezidenta Kisku

Andrej Kiska

foto: TASR - Dušan Hein

Ústavný súd (ÚS) SR zrušil pokutu, ktorú Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií v máji tohto roka uložil vtedajšiemu prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Sankcia vo výške jeho trojmesačného platu sa týkala financovania jeho prezidentskej kampane.

aktualizované: 11:07

Príslušné uznesenie parlamentného výboru druhý senát ÚS „zrušuje a vec vracia Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií na ďalšie konanie“. Rozhodol tak 28. novembra na neverejnom zasadnutí senát ÚS zložený z predsedníčky Jany Laššákovej a sudcov Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára.

Bývalá hlava štátu mala podľa výboru NR SR zaplatiť pokutu vo výške troch mesačných platov verejného funkcionára za to, že jej získaním majetkového prospechu vznikol záväzok.

PRIESKUM: Smer-SD padol k 18-percentám, Kiska novým lídrom opozície

„Je mu uložená pokuta za to, že v oznámení za rok 2013 neuviedol záväzok, ktorý mu podľa väčšiny vo výbore vznikol tým, že za neho firma KTAG robila kampaň v roku 2013,“ uviedol po májovom uznesení výboru jeho podpredseda Róbert Puci (Smer-SD).

Kiska označil rozhodnutie parlamentného výboru za politické a napadol ho na ÚS. Tvrdí, že nikdy nemal záväzok voči firme Kiska Travel Agency (KTAG). V reakcii na rozhodnutie ÚS SR pre TASR Kiska zopakoval, že ide o politickú pomstu Smeru-SD. „Ospravedlnenie od nich neočakávam, pravda sa vždy nakoniec ukáže. Najsmutnejšie na tom celom bolo, že Smer chcel pripraviť 30 rodín o asi 15.000 eur, pretože celý prezidentský plat som vždy rozdával,“ skonštatoval.

VIDEO: Stranu Za ľudí povedie do volieb Kiska, nasleduje Remišová

„Ústavný súd SR v konaní o návrhu prezidenta Andreja Kisku na preskúmanie ním napadnutého rozhodnutia zistil, že výbor v predmetnom konaní nepostupoval v súlade so základnými právnymi princípmi, platnými pre konanie orgánov rozhodujúcich o právach a povinnostiach fyzických a právnických osôb – v danom prípade o povinnostiach verejného funkcionára. Predovšetkým neboli naplnené požiadavky na riadne zistenie skutkového stavu, na umožnenie účastníkovi konania vyjadriť sa k postupu a k vykonaným dôkazom, respektíve k zisteniam, a požiadavka na riadne odôvodnenie rozhodnutia,“ konštatoval za ÚS sudca spravodajca Molnár vo vyjadrení pre TASR. Po zrušení napadnutého rozhodnutia bude podľa jeho slov úlohou výboru parlamentu opätovne vec prerokovať a rozhodnúť v súlade s uvedenými princípmi.

Pokutu výbor prerokuje po doručení uznesenia

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií Národnej rady (NR) SR sa bude opäť zaoberať pokutou pre  Kisku v súvislosti s financovaním jeho kampane. Počkať však treba na doručenie uznesenia Ústavného súdu (ÚS) SR. Zhodli sa na tom predseda výboru Vladimír Sloboda (nezaradený) a podpredseda Róbert Puci (Smer-SD).

Sloboda rozhodnutie súdu uvítal. „Som len rád, nehlasoval som za toto uznesenie, tvrdil som, že to je nezmysel,“ povedal pre TASR s tým, že je rád, že nehlasoval za niečo, čo by bolo v rozpore s ústavným súdom. Počkať ale podľa neho treba na doručenie uznesenia výboru, potom sa budú vecou znova zaberať.

Opozícia sa na koalícii nedohodla, Kiska odmietol štvor- aj päťkoalíciu

Puci sa zatiaľ nechcel vyjadrovať k rozhodnutiu súdu, pretože ešte nevidel uznesenie. „Rozhodnutie súdu akceptujeme. Hlavne ma ale zaujíma odôvodnenie, možno sme pochybili procesne,“ skonštatoval s tým, že v tom prípade poslanci vo výbore opätovne vec prerokujú, prípadné procesné chyby odstránia a budú pokračovať v konaní.

V reakcii na rozhodnutie ÚS SR Kiska zopakoval, že ide o politickú pomstu Smeru-SD. „Ospravedlnenie od nich neočakávam, pravda sa vždy nakoniec ukáže,“ skonštatoval.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky