Jednou vetou

Utekali z Československa za slobodou. Umreli na hraniciach.

Pohraničníci mali jasný rozkaz. Nikto nesmel prejsť štátnu hranicu!

autorská koláž hlavne.sk, starypaky.cz

Strašné! Na stovky sa odhaduje počet ľudí, ktorí zahynuli pri pokuse o útek z komunistického Československa. Boli to častokrát mladí ľudia, ktorí túžili nadýchnuť sa slobody, ujsť z krajín komunistického režimu smerom na západ, verili, že ich čaká lepší svet - a nakoniec zahynuli, častokrát strašným spôsobom dokúsaní psami, pri pokuse o prekročenie hraníc.

Kŕmi Rajtára informáciami bývalý agent?

Zrejme najznámejším mladým mužom, ktorý sa v roku 1986 pokúsil o útek a v Bratislave ho na smrť dohrýzli psy, je 18-ročný Hartmut Tautz. Hartmut pochádzal z NDR, miloval hudbu a hru na klarinet, ale keďže jeho rodina žila aj v Spolkovej republike Nemecko, neumožnili mu komunisti ani vstup do armádneho súboru v maturitnom ročníku.

Pridajte sa k nám na facebooku. Nájdete nás TU

Krátko na to Hartmutovi zomrel otec a chlapec sa rozhodol, že odíde žiť do slobodnejšej krajiny. Mame povedal, že ide na výlet so spolužiakmi do Ruska, kam však neodcestoval. Mimo hraníc sa dostal do Československa, cez obec Petrovice v okrese Ústí nad Labem. Nastúpil na vlak, ktorý ho cez Prahu doviezol do Bratislavy. Po pár dňoch vyberania si najlepšej trasy na útek, sa vybral do Rakúska cez kukuričné pole za Petržalkou. Avšak dvojčlenná hraničná hliadka vypustila psy cvičené na drastický útok. Mladého muža dohrýzli na smrť.

POZRITE SA: Dušan Cinkota zdieľal celu s niekoľkonásobným vrahom

Hartmut Tautz – zomrel ako 18-ročný pri pokuse o prechod cez Pole z Bratislavy do Kittsee. | Foto: www.ustrcr.cz

Nočná mora občanov pokračuje. Kedy už konečne zakročí polícia?

Ako neskôr vypovedal jeden z členov hliadky: „Vedľa muža ležal na zemi služobný pes Roby a služobný pes Ryšo obchádzal okolo neho. Tento muž mal viacero zranení – pohryzenie od psov. Mal stiahnutú kožu s vlasmi na zátylku, mal zranenia i v tvárovej časti hlavy – na spánku, z čoho mu tiekla krv, ďalej mal zranenie v stehennej časti nohy, ale nepamätám si ktorej. Mal oblečené riflové nohavice do dĺžky asi polovice stehien.“ Telo dohryzeného 18-ročného H. Tautza vydalo Československo do Nemecka pod podmienkou, že rodina neotvorí truhlu.  Pred dvoma rokmi odhalili v hraničnom pásme Petržalka – Rakúsko pamätnú tabuľu H. Tautzovi.

Elektrický prúd zasiahol v časoch bývalého režimu stovky ľudí. Očakávanú slobodu nikdy nezažili. | foto: zelezna-opona.cz

Revolúcia, ktorá ukončila 50 rokov komunizmu. Ako to celé bolo?

Slovák František Babič pochádzal z Levoče, žil ako vojak v zálohe v Českých Veleniciach. Mal necelých 30 rokov, keď sa pokúsil o prechod hranice. Spolu s ostatnými príslušníkmi ženijnej čaty išli na spoločnú vychádzku do kina. Pri spiatočnej ceste na ubytovňu sa mal nepozorovane oddeliť a vrátiť. Zistilo sa, že František Babič podliezol elektrické zátarasy a podliezol prvú stenu. Ďalšou neprešiel. Jeho telo sa našlo dva metre od  elektrifikovaného plotu.

Úteky za slobodou z Československa končili tragédiou na štátnych hraniciach | foto: zelezna-opona.cz

Sponzori Matúša Valla z Esetu mlčia o plánoch v Bratislave

Veľmi zaujímavý je prípad Františka Faktora, ktorému sa síce podarilo prekročiť hranice s Rakúskom, ale československá pohraničná stráž nerešpektovala územie cudzieho štátu a prenasledovali Faktora ďalej, aj na území cudzieho štátu. Zhruba 400 metrov po prekročení hraníc začali na území Rakúska po Faktorovi strieľať dávkami zo samopalov vzor 58, vystrelili 46 kusov nábojov.

Po streľbe začuli pohraničníci traktor a rýchlo sa presunuli späť na územie Československa. Mŕtvolu našli a identifikovali rakúski policajti. František Faktor zomrel na následky straty krvi po priestrele hrudníka a prechladnutie. Rakúski policajti konštatovali, že smrti sa dalo zabrániť poskytnutím prvej pomoci a následnej špecializovanej chirurgickej pomoci.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Rakúsky minister zahraničných vecí Leopold Gratz podal protest proti narušeniu suverenity a nedotknuteľnosti rakúskych štátnych hraníc. Československá strana poprela, že by pohraničná stráž prekročila územie hraníc. Táto smrť je výnimočná v tom, že je len jednou z mála známych ozbrojených zásahov československých príslušníkov Pohraničnej stráže na cudzom štátnom území, vo vzdialenosti niekoľko stoviek metrov od československej štátnej hranice.

November ´89: Vypočujte si, ako ho vnímajú hudobníci

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky