Jednou vetou

ÚVO usmernil zaplavené obce, ako odstraňovať škody v súlade so zákonom

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák

foto: TASR

Na krízovom stretnutí v Štrbe sa dotknuté samosprávy naučili, ako nahradiť verejný majetok poškodený záplavami v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Zorganizoval ho Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). Informoval o tom Radoslav Kozák z tlačového oddelenia ÚVO.

„Je potrebné si uvedomiť, že ide o rôzne postupy – nadlimitné (podlimitné) zákazky s nízkou hodnotou, využitie in house riešení alebo externých subjektov a podobne,” upozornil Jaroslav Lexa, riaditeľ Inštitútu verejného obstarávania, ktorý ÚVO na stretnutí zastupoval. „Ponúknutými kvalifikovanými usmerneniami a osobným rokovaním môžu samosprávy predchádzať budúcim problémom a komplikáciám,” doplnil ho predseda ZMOS Michal Sýkora.

Pri likvidácii následkov povodní treba myslieť na osobnú hygienu

Metodické usmerňovanie je podľa riaditeľa ÚVO Miroslava Hliváka dôležitou úlohou úradu, najmä pri mimoriadnych situáciách. „ÚVO nemá byť len orgánom, ktorý pokutuje a napomína. Je to štátna inštitúcia, ktorá by v prospech verejného záujmu mala mať na zreteli aj proklientský prístup v snahe predchádzať nesprávnej aplikácii zákona,“ povedal.

ÚVO tiež bezprostredne po záplavách pripravil pre verejných obstarávateľov manuál, ako vyplniť a zaslať oznámenie pre mimoriadnu udalosť podľa zákona o verejnom obstarávaní. Nedávne povodne poškodili mesto Vysoké Tatry, obce Osturňa, Stará Lesná, Tatranská Javorina, Malá Franková a Ždiar.

Môže vás zaujímať

Z Kočnerovho kamaráta Dolinského urobila RTVS anjela