Jednou vetou

Uznávanie titulov medzi Slovenskom a Ruskom by malo byť ľahšie

Ilustračné foto

foto: TASR

Uznávanie vzdelania a titulov medzi Slovenskom a Ruskom by malo byť ľahšie. Počíta s tým Dohoda medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Ruskej federácie o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní, kvalifikácií a vedeckých hodnostiach, ktorú odobrila vláda na utorkovom rokovaní v Stropkove.

Michal Kaliňák: Slovensko potrebuje skutočnú zmenu a nie retuš. Toto je riešenie

„Cieľom dohody je uľahčiť proces vzájomného uznávania vzdelania a kvalifikácie a akademických titulov získaných v Slovenskej republike a v Ruskej federácii, k prístupu ich držiteľov k ďalšiemu vzdelávaniu a vykonávaniu pracovných činností s výnimkou prístupu k regulovaným povolaniam v súlade s právnymi predpismi každého štátu zmluvných strán,“ píše sa v dokumente, ktorý predložilo ministerstvo školstva.

Uzavretie dohody iniciovala podľa dokumentu ruská strana. Účelom je rozvoj spolupráce v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu a podpora mobility talentov medzi oboma krajinami.

V dohode sú popísané jednotlivé vysokoškolské diplomy a vysvedčenia, ktoré môžu študenti získať v Slovenskej republike a v Ruskej federácii.

„V rámci dohody sú tiež zadefinované požiadavky, ktoré musia spĺňať ruskí študenti pre prijatie na slovenské vysoké školy a slovenskí študenti pre prijatie na ruské vysoké školy,“ doplnil predkladateľ.

Politológovia o predčasných voľbách: Komu by pomohli a koho naopak potopili?

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky