Jednou vetou

Uznesenie k Maďarsku a Poľsku sa odsúva až na ďalšiu schôdzu NR SR

Jaroslav Paška

foto: TASR

Návrh uznesenia Národnej rady (NR) SR voči Maďarsku a Poľsku, ktorý predložili lídri SNS, sa odsúva na ďalšiu schôdzu parlamentu, ktorá bude v roku 2019. Po rokovaní Koaličnej rady to oznámil šéf SNS Andrej Danko s tým, že vládna trojka bude ešte o texte rokovať.

Národniari predložili návrh uznesenia k Maďarsku a Poľsku bez dohody koalície, tvrdili bugárovci. „Aj Most-Híd dokáže podávať návrhy bez dohody a presadiť ich s opozíciou,“ dodáva Most-Híd, ktorý v prípade uznesenia naznačil porušenie koaličnej zmluvy.

„Ideme v súlade s programovým vyhlásením vlády aj koaličnou zmluvou,“ uviedol v reakcii prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška. Poukazoval na to, že podľa vládneho programu sa má pracovať na posilnení spolupráce Vyšehradskej štvorky (V4) aj na posilňovaní úlohy národného parlamentu.

SNS by podľa Mosta-Híd mohla stiahnuť uznesenie k Maďarsku a Poľsku

V uznesení SNS okrem iného navrhuje, aby parlament vzal na vedomie návrhy voči Maďarsku a Poľsku. A tiež, aby vyhlásil, že sa bude aktívne zasadzovať za to, aby sa využili všetky dostupné príležitosti pre vzájomný dialóg Maďarska, Poľska a inštitúcií Európskej únie (EÚ), ktorý prinesie odpovede na všetky otvorené otázky.

V návrhu sa tiež píše, že súčasná situácia by sa mala vyriešiť v konštruktívnom duchu bez negatívnych dôsledkov na spoluprácu všetkých zainteresovaných aktérov a že parlament intenzívne vníma dostatočný priestor na efektívnu diskusiu medzi zainteresovanými stranami. „NR SR považuje samotné hlasovanie v Rade EÚ o spustení príslušného sankčného mechanizmu za krajné riešenie v prípadoch, keď zlyhajú všetky ostatné dostupné možnosti,“ uvádza sa ďalej. Podľa uznesenia je žiaduce prijímať také kroky a rozhodnutia, ktoré pomôžu obnoviť vzájomnú dôveru a prekonať vzájomné deliace línie medzi členskými štátmi EÚ a inštitúciami EÚ.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky