Jednou vetou

V 1. polroku najviac stíhaných cudzincov bolo z Česka

Ilustračné foto

foto: pixabay

V 1. polroku tohto roka bolo na území Slovenskej republiky najviac stíhaných cudzincov z Českej republiky, a to 122 osôb. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová. Po štátnych príslušníkoch ČR nasledovalo 102 Ukrajincov, 60 Maďarov, 56 Poliakov, 49 Srbov, a potom obyvatelia iných štátov.

Podľa štatistiky GP SR bolo v 1. polroku 2019 ukončené na území Slovenskej republiky trestné stíhanie voči 612 cudzincom. Z toho bolo obžalovaných 446 osôb. Najpočetnejšou vekovou kategóriou boli obžalovaní cudzinci vo veku 31 až 40 rokov, a to 130 osôb.

„Cudzinci boli najčastejšie stíhaní pre trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, vrátane alkoholu. V 1. polroku tohto roka bolo odstíhaných pre tento trestný čin spolu 166 osôb,“ priblížila hovorkyňa GP SR.

Prokurátor GP SR, ktorý vypracoval podklady na rozpustenie ĽSNS, je na dôchodku

Ako ďalej povedala, podľa doterajších štatistík a poznatkov, trestný čin pod vplyvom návykovej látky páchajú spravidla vodiči nákladnej kamiónovej prepravy počas tranzitu cez územie Slovenskej republiky. Zároveň tiež vodiči osobných motorových vozidiel zdržiavajúci sa na území SR z dôvodov turistiky alebo pracovnej cesty.

„Tak, ako aj v predchádzajúcich rokoch sa cudzinci na území SR podieľali i na páchaní trestných činov proti majetku (podvod, krádež, poškodzovanie cudzej veci), trestných činov proti životu a zdraviu (ublíženie na zdraví a podobne) a trestných činov proti rodine a mládeži (zanedbanie povinnej výživy),“ dodala na záver Predajňová.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky