Jednou vetou

V ankete Najväčší Slovák bude prvý stredajší večer patriť Jánošíkovi

Pamätná tabuľa venovaná Jurajovi Jánošíkovi

foto: TASR

Celonárodná anketa Najväčší Slovák vstupuje do hlavnej fázy. Počas najbližších desiatich stredajších večerov predstaví RTVS prostredníctvom dokumentov osobnosti nominované do TOP 10. Prvý dokument, odvysielaný v stredu (20.2.), bude venovaný Jurajovi Jánošíkovi. Po jeho premiére bude nasledovať diskusia. Informovala Silvia Turnerová z RTVS.

„Napriek skutočnosti, že historický Jánošík žil 25 rokov a zbíjal iba jeden a pol roka, legendárny Jánošík žije už tri storočia! Pre každého Slováka je Jánošík niečím iným a zároveň vlastne vždy tým istým. Pre jedného symbol boja pri nespravodlivosti, pre druhého vychýrený zbojnícky kapitán, pre tretieho možno bezvýznamná historická figúrka zo začiatku 18. storočia, pre štvrtého obyčajný zlodej…“ hovorí spisovateľ a kultúrny historik Peter Cabadaj.

Pozrite si stovku najväčších Slovákov. Absolútneho víťaza spoznáme neskôr

O Jurajovi Jánošíkovi bude v diskusii hovoriť napríklad aj etnologička Hana Hlôšková z Katedry etnológie a muzeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského či historička Diana Duchoňová z Historického ústavu SAV.

„Je priam neskutočné sledovať, ako sa z neznámeho zbojníka, ktorého ‚kariéra‘ trvala necelé dva roky, stal nielen symbol zbojníctva na Slovensku, ale aj mýtický ochranca poddaných a predstaviteľ boja za slobodu a spravodlivosť voči spoločenskému zriadeniu,“ podotkla Duchoňová.

Judák: Pred 1150. rokmi zomrel sv. Konštantín – Cyril, bol to veľký vzdelanec

Druhý stredajší večer (27. 2.) bude venovaný Ľudovítovi Štúrovi. Nasledovať bude Peter Sagan (6. 3.), Andrej Hlinka (13. 3.), Anton Srholec (20. 3.), Gustáv Husák (27. 3.), Alexander Dubček (3. 4.), Cyril a Metod (10. 4.), Jozef Gabčík (17. 4.) a Milan Rastislav Štefánik (24. 4.).

Dokument odvysiela Jednotka vždy o 20.30 h, diskusia sa začne o 21.00 h.

Môže vás zaujímať

Rezník hasí situáciu v RTVS. Problémová šéfka končí, ale aj ďalší