Jednou vetou

V blízkosti českého Humpolca stojí pamätník Alexandra Dubčeka, desiatky rokov pripomína udalosti Pražskej jari

Pamiatku Alexandra Dubčeka si verejnosť môže kedykoľvek pripomenúť v blízkosti miesta, kde presne pred 25 rokmi havarovalo auto, vezúce vtedajšieho predsedu Federálneho zhromaždenia ČSFR do Prahy.

Foto: TASR/Erik Máder

Pamiatku Alexandra Dubčeka si verejnosť môže kedykoľvek pripomenúť v blízkosti miesta, kde pred 25 rokmi havarovalo auto vezúce vtedajšieho predsedu Federálneho zhromaždenia ČSFR do Prahy.

Pri výjazde z čerpacej stanice, neďaleko pre Dubčeka nešťastného miesta diaľnice D1, je už takmer 20 rokov inštalovaný pamätník venovaný vedúcej osobnosti Pražskej jari.

Pietne miesto vzniklo z iniciatívy niekdajšieho generálneho riaditeľa Národného literárneho centra (NLC) v Bratislave, dnes už zosnulého Drahoslava Machalu.

Nápad pripomienky na významného politika

V sprievode námestníka NLC Viliama Apfela sa Machala pri ceste z Prahy do Bratislavy na konci roku 1997 spontánne vybral za vedením mesta Humpolec, aby prezentoval nápad pripomenúť významného politika pre Slovákov i Čechov i pamätníkom pri osudovom úseku diaľnice.

Pamätníkom tohto stretnutia bol Jiří Fiala, ktorý vtedy, podobne ako dnes, pôsobí ako tajomník Mestského úradu v Humpolci.

„Za vedenie mesta sme sa na tomto stretnutí zúčastnili traja, okrem mňa tam bol i vtedajší starosta Jan Koten a vicestarosta Roman Brzoň,“ zaspomínal Fiala. „Pretože sme rovnako cítili, že by bolo veľmi vhodné si nešťastnú udalosť natrvalo pripomenúť, dohodli sme sa, že na realizácii pamiatky odkazu Alexandra Dubčeka budeme aktívne pracovať,“ dodal.

Spomienkové stretnutia pri pamätníku

Kým slovenská strana zabezpečila vytvorenie samotnej pamätnej tabule, samospráva sa postarala o stavebnú prípravu. „Všetko klaplo tak, ako malo, a tak už o necelý rok, 30. augusta 1998, sa mohlo uskutočniť slávnostné odhalenie pamätníka,“ pripomenul zástupca samosprávy mesta na Vysočine.

Poukázal i na to, že v ďalších rokoch mesto pravidelne v novembri (Dubček na následky zranení zomrel 7. novembra 1992) organizovalo pri pamätníku spomienkové stretnutie. V súčasnosti sa prostredníctvom svojho podniku technických služieb stará o jeho pravidelnú údržbu.

„Rovnako tak zo svojho rozpočtu platí nájomné za pozemok pod pamätníkom, ktorý je majetkom Riaditeľstva ciest a diaľnic ČR,“ uviedol, priamy aktér dohovoru o vzniku pietneho miesta.

Autorom pamätníka je umelecký sochár Teodor Baník. Mramorovú pamätnú tabuľu dopĺňa bronzový reliéf Dubčekovej tváre.

Konšpiračné teórie o Dubčekovej smrti

Okolnosti nehody dodnes sprevádzajú nejasnosti, ba i konšpiračné teórie o atentáte na Dubčeka. Historik Stanislav Sikora, ktorý sa obdobiu národných dejín spojených s osobnosťou Alexandra Dubčeka venuje, však pripomína okolnosti, za ktorých k nehode došlo.

„V ten deň strašne lialo, je známe, že na tom úseku diaľnice D1 pri Humpolci sa stávajú podobné nehody. Navyše, ak by Dubček nemal zlozvyk sa nepripútavať na zadnom sedadle, možno by z toho vyšiel iba dochrámaný, s nejakou zlomeninou, ale nemalo by to také tragické následky. Takže tie teórie sú podľa mňa pritiahnuté za vlasy. Skôr by som kritizoval laxnosť pri vyšetrovaní nehody. Tá vyvolala podozrenia, ktoré konšpiráciám iba nahrávajú,“ uviedol v rozhovore pre TASR.

Môže vás zaujímať

Donald Trump sa nakazil koronavírusom