V Bratislave a v Košiciach pochodovali proti korupcii

foto: hlavne.sk, video: hlavne.sk, zdroj: tasr

V Bratislave sa uskutočnil druhý veľký protikorupčný pochod zorganizovaný študentmi, v Košiciach sa pochodovalo prvýkrát. Nespokojnosť so spoločenskou situáciou pritiahla do najväčších slovenských miest opäť tisíce ľudí.

Protestujúci v Bratislave sa zhromaždili na Hlavnom námestí, odkiaľ vyrazili po 17.00 h. Na čele pochodu boli organizátori z radov stredoškolákov a vysokoškolákov s transparentom „Skutok sa deje“. Pochodujúci ľudia zaplnili Obchodnú ulicu a následne Námestie SNP, kde sa uskutočnila hlavná časť protestu, ktorý sa skončil po 19.00 h.

V Košiciach protestujúci prešli po 17.00 h k Dolnej bráne na Hlavnej ulici, kde na pódiu vystúpili organizátori a pozvaní hostia. Pochodujúci kričali heslá ako „Dosť bolo korupcie!“, „Chceme právny štát!“ či „Skutok sa stal! Skutok sa deje!“

Požiadavky študentov boli aj dnes podobné ako 18. apríla, kedy sa konal prvý pochod. Odvtedy bola splnená jediná požiadavka – parlament medzičasom rozhodol o zrušení tzv. Mečiarových amnestií. Ostali tak požiadavky na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a policajného prezidenta Tibora Gašpara, odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila. Študenti tiež žiadajú pokračovať vo vyšetrovaní a v súdnych konaniach ohľadom Mečiarom amnestovaných skutkov.

Ľuďom už nie je jedno, kam sa krajina uberá, kto ju riadi, ako ju riadi, že tu je korupcia, že sa rozkráda štát, že tie peniaze sa nedostávajú do školstva, zdravotníctva,“ pomenoval príčiny, prečo ľudia prišli na protest jeden z jeho hlavných organizátorov, stredoškolák David Straka.

Nebolo vyhovené našim požiadavkám, ktoré sme odovzdali na Úrade vlády. Nechceme byť stále ignorovaní politikmi a ľuďmi, ktorí sú podľa nás zodpovední za korupciu na Slovensku, preto sme sa rozhodli, že budeme ďalej pokračovať v pochodoch, a to nielen v Bratislave, ale aj v ďalších mestách,“ uviedla pre novinárov 18-ročná organizátorka Karolína Farská. O týždeň sa podľa jej slov uskutoční pochod aj v Prešove a Žiline. Zdôraznila, že akcie ostávajú apolitické, bez podpory politikov či politických strán a hnutí.

Môže vás zaujímať

Totalita je niečo, čo sa nedá pochopiť, ak to nezažijete, povedal Kocáb