Jednou vetou

V Bratislave sa dnes končí festival architektúry a dizajnu aj Urban Marketom

foto: TASR, zdroj: TASR

Týždňový program ôsmeho ročníka medzinárodného podujatia Dni architektúry a dizajnu (DAAD) v Bratislave sa dnes končí. Naposledy si možno pozrieť viaceré voľne prístupné výstavy aj navštíviť festival Urban Market v budove Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity (FA STU).

Do 18. hodiny je v kostole Klarisky výstava Prvé dámy slovenskej architektúry venovaná šiestim osobnostiam: Márii Krukovskej, Štefánii Krumlovej, Milici Marcinkovej, Viere Meckovej, Oľge Ondreičkovej a Lýdii Titlovej. Tie ako prvé ženy pôsobili na našej architektonickej scéne od roku 1950. Ich portréty aj realizované stavebné objekty približujú návštevníkom veľkoplošné fotografie Olji Triašky Stefanovičovej.

V galérii Archa možno spoznať súčasné najväčšie developerské projekty v Bratislave, ktoré sa už budujú alebo čoskoro začnú stavať. V Primaciálnom paláci na výstave Superdesignstudio sú víťazné návrhy architektonických súťaží v rôznych slovenských mestách, v Galérii architektúry zasa najlepšie projekty zo súťaže mladých architektov Inspireli Awards Slovakia 2016,  v Poľskom inštitúte expozícia poľského dizajnu.

Na Hviezdoslavovom námestí je fotografická výstava diel českého architekta Martina Rajniša, ktorý bol hlavným hosťom na slávnostnom otvorení DAAD. Vo výklade na Laurinskej ulici 19 možno spoznať najstaršie výrobky priemyselného dizajnu kedysi u nás bežné používané, ktoré poskytlo Slovenské múzeum dizajnu. Vo výklade aukčnej spoločnosti SOGA sú slávnostné šaty od návrhárky Lenky Sršňovej zo série POP-LINE.

Najviac diania je dnes na FA STU. Okrem niekoľkých výstav až do 19. hodiny potrvá Urban Market. Podľa jeho kurátorky Nikoly Luzárovej je to najväčšia slovenská predajná výstava nezávislej módy, dizajnu a umenia, doplnkov do bytu. Jej siedmy ročník ponúka aj pestrý sprievodný program. Okrem predstavenia dizajnérov nechýba hudba ani program pre deti a interaktívne workshopy, kde si možno všeličo vyskúšať.

Predstavíme cez 100 vystavovateľov hlavne zo Slovenska, ale aj z ČR a Berlína. Odprezentujeme 44 nových značiek, ktoré sa na Slovensku ešte neprezentovali. Máme detskú sekciu, všeličo pre zvieratá, nejaké dobroty nielen čo sa týka gastronomického zážitku, ale aj čo si možno odniesť domov. Napríklad poctivý med, domáce sirupy aj lokálnu kozmetiku, ktorá spĺňa všetky certifikáty. V nedeľu bude pre deti divadelné predstavenie Žofka a Žofka,“ uviedla pre TASR Luzárová.

Festival DAAD 2017 sa koná pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča, primátora Bratislavy Iva Nesrovnala a starostu bratislavského Starého Mesta Radoslava Števčíka. Program je na internetovej stránke www.daad.sk a www.urbanmarket.sk.

Môže vás zaujímať

Štatistický úrad spracuje výsledky volieb v 50 pracoviskách s takmer 1 600 ľuďmi