V hre o kreslo ministra sú údajne Tomáš, Podmanický a Jarjabek

Poslanec NR SR Erik Tomáš (SMER-SD)

Foto: TASR

Smer-SD začal hľadať nového ministra kultúry, ktorý nahradí Mareka Maďariča. Podľa informácií TASR sú v hre tri mená, poslanci Národnej rady SR Erik Tomáš, Ján Podmanický a Dušan Jarjabek.

aktualizované: 17:03

„Sú to len mediálne špekulácie. Neviem o tom, že by predsedníctvo Smeru-SD prijalo v tejto veci nejaké rozhodnutia,“ uviedol Tomáš. Strana sa podľa jeho slov naplno sústreďuje na stabilizáciu vládnej koalície. „Logicky sa až po vyriešení situácie môže diskutovať o personálnych zmenách vo vláde,“ doplnil.

Vieme, kto môže Ficovi veľmi pomôcť: Je toto budúci minister kultúry? (fikcia)

Jarjabek tvrdí, že o tom neuvažoval, ani neuvažuje. „Dnes sa riešia iné veci. Pre mňa je dôležité, aby nastal istý dohovor v rámci koalície, aby vláda mohla fungovať ďalej a spoločenská situácia sa dostala do normálu,“ uviedol predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá.

Priorita je podľa jeho slov vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, následne dohoda v koalícii a až potom ďalšie veci. „Kto bude minister kultúry, ma v tejto chvíli až tak nezaujíma,“ doplnil Jarjabek. S Podmanickým sa TASR zatiaľ spojiť nepodarilo.

Dočasným ministrom kultúry je Pellegrini

Dočasným ministrom kultúry je Peter Pellegrini (Smer-SD). Vedením rezortu ho poveril v stredu prezident SR Andrej Kiska. Pellegriniho navrhol premiér Robert Fico (Smer-SD).

„Pán prezident ma požiadal, aby som zabezpečil bezproblémový chod rezortu, čo som mohol garantovať. A chcem uistiť všetkých, kultúrnu obec a organizácie pod ministerstvom, že budem manažérsky dohliadať na to, aby mohli napĺňať svoje ciele dané pre rok 2018,“ povedal Pellegrini.

Miesto ministra kultúry sa uvoľnilo po odchode Mareka Maďariča (Smer-SD). Jeho abdikáciu prevzal prezident v pondelok 5. marca. Maďarič z vlády odišiel po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Neviem si po vražde novinára, či sa už potvrdí, alebo nie, že to súviselo s jeho prácou, predstaviť, že by som naďalej pôsobil vo funkcii šéfa tohto rezortu,“ odôvodnil svoj odchod Maďarič, ktorý ostáva radovým členom Smeru-SD a vracia sa do parlamentu.

Môže vás zaujímať

Bugár bude na spoločnej kandidátke Most-Híd, SMK a MKDSZ-MKDA