Jednou vetou

V kauze falšovania zmeniek vypovedala Valková, exmanželka zavraždeného advokáta

Svedkyňa Oľga Valková, vdova po zavraždenom advokátovi Ernestovi Valkovi, prichádza na pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave, 4. decembra 2019

foto: TASR - Pavol Zachar

V kauze falšovania zmeniek TV Markíza vypovedala v stredu pred senátom Špecializovaného trestného súdu exmanželka zavraždeného advokáta Ernesta Valka Oľga Valková. Valko bol podľa obhajoby autorom nápadu vyriešiť spor Gamatex údajnými zmenkami, Valková to na súde poprela.

aktualizované: 10:19

„Nikdy som nezaregistrovala, že by si manžel s Pavlom R. alebo Marianom K. podal ruku alebo že by mali spolu nejaké rozhovory,“ uviedla Valková vo svojej výpovedi.

Niekdajší riaditeľ CME F. T. Klinkhammer nevedel o zmenkách Ruska

Od začiatku pojednávania sa obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko odvolávajú na Ernesta Valka ako autora riešenia sporných zmeniek. Takéto riešenie mal poradiť nebohý advokát, čo rozporuje splnomocnenec Markízy Lipšic hlavne faktom, že Valko bol členom Rady pre televízne a rozhlasové vysielanie.

To odmieta obžalovaný Kočner a odkazuje na údajné tvrdenie niekdajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý mal obviniť Valka z „nekalých praktík pri prevode licencie VTV“. Vtedy ho mal expremiér obviniť aj z „priateľských vzťahov“ s neskôr zavraždeným mafiánom Petrom Steinhübelom.

Rusko sa môže zúčastniť pojednávania bez ohrozenia zdravia, tvrdí Lipšic

Obžalovaný Kočner tiež pripomenul svedeckú výpoveď Ivana B., pre ktorého mal Valko vypracovať právne stanovisko na zmluvu o prevode podielu v Markíze Sylvii Klaus-Volzovej. Podľa obžalovaného tak urobil v čase, keď bol členom licenčnej rady, čo má rozporovať Lipšicov argument o konflikte záujmov.

„Vždy keď sme boli na nejakej spoločenskej akcii a manžel ho zbadal, tak sa o ňom vyjadroval s dešpektom,“ uviedla Valková ku vzťahu Valka k obžalovanému Kočnerovi. O existencii zmeniek v čase ich údajného podpisu v roku 2000 nevedela. Ernesta Valka zavraždili v roku 2010 v jeho dome v Limbachu.

Rusko sa podľa Lipšica snaží oddialiť rozhodnutie ŠTS, obhajoba nesúhlasí

Obžalovaní Kočner a Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky