Jednou vetou

V kauze nástenkového tendra na ŠTS v Pezinku vypovedala Zdenka K.

Pre kauzu tzv. nástenkového tendra sa v utorok pred Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku opäť postavila obžalovaná Zdenka K. Súd po jej vypočutí odročil pojednávanie na 10. apríla.

„Súd na dnešnom hlavnom pojednávaní vypočul obžalovanú, vykonal listinné dôkazy a prerušil hlavné pojednávanie do 10. apríla 2019, kedy súd bude pokračovať vo vykonávaní ďalšieho dokazovania a v prípade skončenia dokazovania môže pristúpiť k záverečným rečiam a vyhláseniu rozsudku,“ povedala  hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR pre kauzu nástenkového tendra v novembri minulého roka právoplatne odsúdil bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja SR za SNS Mariána Janušeka a Igora Štefanova. Janušeka odsúdil na 11 rokov a Štefanova na deväť rokov. Súd ich uznal vinných z trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Rada Európy: Slovensko musí dokončiť protikorupčné opatrenia

V prípade ďalších dvoch obžalovaných Radoslava B. a Tomáša L. NS v novembri 2018 potvrdil pôvodné rozhodnutie ŠTS. V prípade obžalovanej Zdenky K. vec vrátil prvostupňovému súdu, aby ju opätovne prejednal a nanovo rozhodol.

ŠTS v Pezinku pôvodne 18. októbra 2017 odsúdil na dlhoročné tresty odňatia slobody Janušeka a Štefanova. Zvyšných troch spod obžaloby oslobodil, keďže „nebolo dokázané, že skutok spáchali“. Voči verdiktu sa vtedy odvolala prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry, aj obaja exministri.

Exministri Janušek a Štefanov sa môžu dostať na slobodu v roku 2024 a 2027

Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli obaja odsúdení ministri za SNS.

Jediným záujemcom, a teda aj víťazom tendra, bolo konzorcium firiem Avocat a Zamedia, obe boli blízke vtedajšiemu šéfovi koaličnej SNS Jánovi Slotovi. Škoda, ktorá vznikla štátu pri tendri, dosiahla podľa prvostupňového súdu približne 12,7 milióna eur.

Môže vás zaujímať

Danko tvrdo o Poliačikovi: Veď sa správa ako zviera, fuj!