Jednou vetou

V kauze tunelovania nebankoviek chce prokurátor potvrdiť rozsudok

Ilustračná foto

foto: TASR

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta v stredu navrhol Najvyššiemu súdu (NS) SR, aby v kauze tunelovania nebankovových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest potvrdil prvostupňový rozsudok nad obžalovanými Patrikom P. a Dávidom B.

Prokurátor, pokladá rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z roku 2015 za správny a zákonný. Vtedy súd odsúdil Dávida B. na deväťročný trest a Patrika P. na sedem rokov. Za organizátora podvodu prokurátor ÚŠP označil Jozefa M., ktorý podľa jeho slov využil krach nebankových spoločností. Prostredníctvom „bielych koní“ v osobách Dávida B. a Patrika P. získal v kufríkoch približne 40 miliónov korún.

Obhajca Dávida B. vo svojom záverečnom návrhu navrhol zrušiť pôvodný rozsudok ŠTS a vec mu vrátiť naspäť na prerokovanie. Podobne prezentoval svoj záverečný návrh obhajca Patrika P. Patrik P. dlhšie argumentoval, že by mal byť úplne oslobodený spod obžaloby. „Bol som tri roky vo väzbe na samotke, čo pokladám za nezákonné,“ povedal v stredu Patrik P., ktorý okrem iného požiadal súd, aby vzhľadom na jeho zdravotný stav mu prípadný trest na istý čas odložil. „Prioritne však trvám na mojom úplnom oslobodení a vec vrátiť naspäť ŠTS,“ povedal.

Rozsudok nad Jozefom M. a spol. v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest vyniesol ŠTS v Pezinku 21. októbra 2015. ŠTS vtedy odsúdil Jozefa M. na trest odňatia slobody na deväť rokov, Dávida B. taktiež na deväť rokov a Patrika P. na sedem rokov. Súd ich uznal za vinných zo spáchania trestného činu podvodu spolupáchateľstvom. Prvostupňový súd taktiež uložil peňažný trest vo výške 5000 eur pre obžalovaných Dávida B. a Patrika P. „Dôkazmi sa preukázala účasť obžalovaných na vymenovaných skutkoch. Súd má za to, že zhromaždené dôkazy spoľahlivo preukázali, že sa stal skutok, ktorý je predmetom obžaloby a že týchto skutkov sa dopustili obžalovaní,“ uviedol vtedy sudca ŠTS pri odôvodňovaní rozsudku. Rozhodnutie nebolo právoplatné, obžalovaní sa odvolali, a preto sa čakalo na termín verejného zasadnutia NS SR.

Ešte pred rozsudkom ŠTS Špeciálny súd (ŠS) 27. apríla 2007 odsúdil Jozefa M. na vyšší, 12-ročný trest odňatia slobody, Dávida B. na 11 rokov a Patrika P. na desaťročné väzenie. NS SR však tento verdikt zrušil. Zasadnutie NS SR v stredu sa koná bez prítomnosti hlavného obžalovaného, veľkopodnikateľa Jozefa M., ktorého pôvodne mala eskortovať polícia. Je však vážne chorý a jeho vec súd vylúčil na samostatné konanie. Patrik P., ktorý je po operácii oboch očí a ktorý ako jediný sa na zasadnutie v stredu dostavil, požiadal o odročenie a vyslovil viacero námietok. Tie však súd zamietol a začal vo veci po dlhých rokoch napokon konať.

Môže vás zaujímať

Video, ktoré má kompromitovať Kisku, stále vyšetruje polícia