Jednou vetou

V kauze úkladnej vraždy majiteľa pohrebníctva vyniesli právoplatné rozsudky

Najvyšší súd SR

foto: TASR

Najvyšší súd (NS) SR v stredu právoplatne odsúdil štyri osoby v prípade úkladnej vraždy majiteľa pohrebníctva Jána H., ktorá sa odohrala už v roku 2014, zhodne na 25 rokov odňatia slobody.

Prípad v minulom roku riešil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica. NS SR tak potvrdil verdikt prvostupňového súdu. Išlo o Jozefa Sobotu, Miriam Rudnickú, Ingrid Hanuskovú a Jána Hanusku. Tri z obžalovaných osôb boli rodinní príslušníci obete.

V kauze na smrť psami dohryzeného muža padol právoplatný verdikt

Národná kriminálna agentúra obvinila štyri osoby z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy. Jedného z nich viní aj za zločin porušovania domovej slobody. Organizátorom vraždy mala byť Miriam Rudnická a jej motívom majetkový prospech.

„Miriam mala so svojím úmyslom oboznámiť Ingrid Hanuskovú. Tá mala, ako návodca, osloviť s návrhom Jána Hanusku, ktorý v postavení objednávateľa mal za vykonanie vraždy vyplatiť 7000 eur Jozefovi Sobotovi,“ uviedol pred rokmi hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

K vražde malo dôjsť 5. apríla 2014 vo Zvolene. Poškodený Ján H. sa vtedy nachádzal na prvom poschodí rodinného domu. Do miestnosti, kde práve bol, mal bez pozvania vojsť aj Jozef Sobota. Zazneli tri výstrely, ktoré Jánovi H. spôsobili smrteľné poranenia hlavy a brucha. Jeho telo bolo nájdené až o dva dni neskôr.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky