Jednou vetou

V kauze vraždy Kuciaka sa súd zaoberal jeho lustráciou

Na fotke Ján Kuciak so snúbenicou Martinou Kušnírovou, archív

Foto: TASR

Bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Pavol Vorobjov si nespomína, kto ho poveril lustráciou Kuciaka

Bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Pavol Vorobjov nevie potvrdiť ani vyvrátiť, že mu lustráciu novinára Jána Kuciaka nariadil bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Uvádza sa to v jeho výpovedi pred vyšetrovateľom, ktorú v kauze vraždy novinára prečítala na pojednávaní predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová. Vorobjov vydal príkaz na lustráciu Kuciaka v lete 2017, pričom po jeho vražde o lustrácii informovali médiá.

„Z našej strany bola vykonaná lustrácia oprávnená, nakoľko sa jednalo o požiadavku inej jednotky policajného zboru,“ uviedol Vorobjov vo výpovedi s tým, že na zadávateľa si už nespomína. Doplnil, že sa mohol domnievať, že mu na lustráciu dal príkaz Gašpar, s určitosťou to však nevie. Zároveň Vorobjov zdôraznil, že on Kuciaka vôbec nepoznal. Obžalovaný Marian K. v tejto súvislosti poukázal na rozpor s výpoveďou svedka Petra Tótha, ktorý podľa neho tvrdil, že materiály o Kuciakovi mal tím, ktorý sledoval novinárov už začiatkom roku 2017.

Samotný Gašpar vo svojej výpovedi v prípravnom konaní poprel, že by dal príkaz na lustráciu Kuciaka. „Nezadal som v žiadnom období žiadnemu podriadenému príkaz na lustráciu nejakej osoby,“ povedal Gašpar s tým, že príkazy ako policajný prezident vydával v písomnej forme. S obžalovaným Marianom K. sa podľa vlastných slov Gašpar nikdy nestretol.

Prokurátor tiež dnes prečítal výpoveď ďalšieho policajta, ktorý vykonával lustráciu Kuciaka Michala Zubčáka. Ten dostal pokyn vypracovať vzťahovú analýzu týkajúcu sa Kuciaka v druhej polovici augusta 2017 na základe ústneho pokynu Vorobjova. Diagram následne v septembri odovzdal Vorobjovovi, ktorý bol jeho nadriadeným a podľa vlastných slov sa nepýtal, na čo mu je. Myslel si však, že ide o doplnenie analýzy ďalších novinárov, ktorú policajti robili v rámci vyšetrovania prípadu poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča (nazeranie do účtov Roberta Kaliňáka, pozn. SITA).

Z trojice obžalovaných bol dnes na pojednávaní prítomný Marian K. Alena Zs. a Tomáš Sz. dali súhlas na konanie v neprítomnosti. Pojednávanie pokračuje vo štvrtok 16. apríla ďalším dokazovaním.

Obžalovaný v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a ďalších skutkov je podnikateľ Marian K., jeho známa Alena Zs. a bývalý policajt Tomáš Sz. Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav M., ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu aj podnikateľa Petra Molnára v roku 2016. Tento obžalovaný bol 6. apríla 2020 neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia. Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana K.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky