Jednou vetou

V koncentračnom tábore zahynulo viac ako 3 000 Rómov, Žitňanská a Ravasz vyzývajú na spomienku

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz vyzývajú na symbolické zapálenie sviečky za obete rómskeho holokaustu.

Tie si pripomíname v stredu po tom, ako 2. augusta 1944 zavraždili v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau viac ako 3 000 Rómov. Celkovo počas druhej svetovej vojny zomrelo vyše 300 000 európskych Rómov. TASR o tom dnes informovali z úradu splnomocnenca vlády.

Sviečka na sociálnej sieti

Symbolická sviečka sa dá zapáliť na sociálnej sieti, a to dočasnou zmenou profilovej fotografie. Má pritom vyjadriť to, čo museli Rómovia počas druhej svetovej vojny prežívať, ale zároveň aj životnú silu, ktorou Rómovia oplývajú a vďaka ktorej si napriek neprajným situáciám nenechajú vziať svoju identitu.

„Skutočnosť, že počas holokaustu boli vyvražďovaní aj Rómovia, je verejnosti len málo známa. Preto sme sa rozhodli šíriť túto informáciu. To, že o rómskom holokauste vieme málo, neznamená, že nebol. A neznamená, že sa o ňom nemáme a nemusíme snažiť dozvedieť stále viac,“ skonštatoval Ravasz s tým, že históriu a spoločenské nálady netreba podceňovať. Práve tie spolu s verejnou mienkou dokážu podľa neho pomknúť ľudí k hrozným činom.

Hrozivá paralela spred 70 rokov

„Keď dnes počúvam od rôznych politikov alebo čítam rôzne slová o neprispôsobivých asociáloch, vidím v tom až hrozivú paralelu s udalosťami spred 70 rokov,“ doplnila Žitňanská.

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity sa aj tento rok zúčastní na viacerých pietnych aktoch. Svoje zastúpenie bude mať napríklad v Banskej Bystrici, Dubnici nad Váhom, Seredi, Fiľakove či Rimavskej Sobote.

Môže vás zaujímať

R. Raši: Niekoľko dôkazov o klamstvách pani Remišovej