V kysuckej obci Skalité nemajú ulice, ľudia žijú na pľacoch

foto: TASR, zdroj: TASR

Najstaršou písomnou zmienkou o kysuckej obci Skalité je podľa starostky Andrey Šimurdovej listina z roku 1601, ktorú potvrdil Turčiansky konvent.

Odborná historická verejnosť zatiaľ nedala punc tomuto dokumentu, že je to naozaj prvá písomná zmienka. Ale všetci Skaličania sa týmto hrdíme a máme za to, že v roku 2016 sme oslávili 415. výročie prvej písomnej zmienky,“ povedala Šimurdová.

V obci nemajú názvy ulíc, ale ľudia žijú na takzvaných pľacoch. Ich pomenovania vychádzajú z rarít, ktoré sa v tých oblastiach nachádzajú, alebo podľa ľudí, ktorí tam kedysi žili – U Serafína, Kožakov most, Na Bore, Kúrska noha.

Pre lepšiu orientáciu nainštalujeme na priestranstve pred obecným úradom orientačnú mapu s rozmermi viac ako tri metre na dĺžku a meter a pol na výšku. Kataster obce bude na nej rozdelený do štvorcov, so súpisnými číslami domov a popisom. S nápadom prišiel náš rodák Pavol Laš, ktorý teraz žije v Žiline. Využili sme aj služby nášho občana Petra Gonščáka, ktorý sa venoval kartografii a pozemkom,“ pokračovala starostka Skalitého.

Za dôležitý medzník v živote obce ležiacej pri hranici s Poľskou republikou považuje vstup do Schengenského priestoru. „Poľsko bolo vždy, dá sa povedať, nedostupné. V minulosti tu fungovalo pašovanie, ľuďom to pomáhalo žiť a prežiť. Keď sa v deväťdesiatych rokoch minulého storočia otvoril cestný priechod, bol to medzník. Po vstupe do Schengenu sa konečne mohlo oficiálne spustiť všetko, čo fungovalo ‚nelegálne‘. Takže hranica vlastne už nie je,“ podotkla Šimurdová.

S novodobou históriou obce sú neodmysliteľne späté aj Goralské slávnosti, ktoré sa konajú viac ako štvrťstoročie. „Festival sa začal zo zanietenia za starostu Pavla Špiláka, obrovskej iniciatívy známeho folkloristu Pavla Capka a ľudí v dedine, ktorí priložili ruku k dielu. Ozajstný punc dostal festival vtedy, keď sa obec rozhodla vybudovať amfiteáter. Od začiatku išlo tiež o to, aby boli na slávnostiach Gorali aj z Česka a Poľska,“ dodala starostka Skalitého.

Môže vás zaujímať

Jaroslav N. odmieta ohrozovanie utajovaných skutočností, NAKA odovzdal mobil