Jednou vetou

V lekárňach chýba tento liek: Ľudia sa idú zblázniť!

Zo slovenských lekární doslova zmizol najznámejší liek proti úzkosti - Lexaurin

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Zo slovenských lekární doslova zmizol jeden z najznámejších liekov proti úzkosti, Lexaurin. Čo sa stalo, či existuje náhrada a ako si majú užívatelia Lexaurinu poradiť vysvetlil riaditeľ Slovenskej lekárnickej komory, Ondrej Sukeľ a odborník na liečbu drogových závislostí, Ľubomír Okruhlica.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ilustračné foto | Zdroj: canva.com

MEDOCHEMIE Ltd., Cyprus oznámila nedostupnosť jedného z najznámejších liekov proti úzkosti – Lexaurinu od 1. apríla do 1. septembra 2019. Psychiatrickí pacienti ktorý tento liek užívajú majú obavy – náhle vysadenie lieku totiž spôsobuje užívateľovi množstvo problémov. K výpadkom liekov dochádza podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory, Ondreja Sukeľa pravidelne, najmä v dôsledku zvýšeného dopytu. „Podľa vyjadrenia výrobcu nebol schopný zabezpečiť dodávky do SR,“ informoval Ondrej Sukeľ.

FOTO: Speváčka Kristína to už nevydržala. Pozrite sa, kde si užíva

Na pravidelné užívanie Lexaurinu by si však ľudia mali dávať poriadny pozor. Čosi ako „užívateľ“ by v prípade lexaurinu nemalo existovať, keďže to nie je liek určený na dlhodobé, pravidelné podávanie. V prípade potreby je v praxi dostatok iných benzodiazepínov,“ vysvetlil Sukeľ. Užívatelia by si takisto mali dávať pozor na množstvo inzerátov na internetových portáloch, ponúkajúcich Lexaurin až za 40-násobok ceny. Takéto inzeráty sú totiž ilegálne. Ide o porušovanie zákona. Slovenská lekárnická komora podala viacero podnetov kompetentným orgánom, upozornil Ondrej Sukeľ v rozhovore pre hlavne.sk.

AUDIO: Preklepli sme si kandidátov do Europarlamentu. Takto sú na tom s angličtinou!

Ilustračné foto | Zdroj: canva.com

Na užívanie Lexaurinu upozornil aj odborník na liečbu drogových závislostí, Ľubomír Okruhlica, ktorý potvrdil jeho vysokú návykovosť. Áno, vyvoláva pomerne silnú závislosť a pacient by ho nemal až na výnimky užívať dlhšie ako 2-4 týždne,“ vysvetlil Okruhlica. Podľa jeho slov je zrejmé, že je človek od Lexaurinu závislý napríklad v prípade, že by bol ochotný za liek platiť závratné sumy, udávané v inzerátoch internetových portálov.

VIDEO: Tomáš Klus nám prezradil, aké má plány!

V prípade, že si je človek vedomý závislosti na lexauríne, mal by okamžite navštíviť odborníka. Ísť za psychiatrom, ktorý v prvom rade na základe vyšetrenia zanalyzuje situáciu prečo ku závislosti došlo a podľa toho pacientovi odporučí liečbu, tvrdí Okruhlica. Podľa jeho slov sa nemusí vždy jednať o liek, existujú však aj lieky, ktoré zabezpečia postupné zbavenie sa závislosti a Lexaurin dotyčnému dočasne nahradia, kým sa závislosti nezbaví. Podstatné je však riešiť hlavnú príčinu problém, pre ktorý ho pacient začal pôvodne užívať, pripomenul v rozhovore pre hlavne.sk Okruhlica.

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte nám na redakcia@hlavne.sk alebo zavolajte 0910 554 995

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky