Jednou vetou

V lekárňach nemajú rúška, respirátori a dezinfekčné prostriedky

Ilustračné foto

TASR/AP

Ochranné pomôcky nie sú dostupné a ich cena sa následne niekoľkonásobne zvýšila. Slovenská lekárnická komora (SLeK) na to upozorňuje v súvislosti s výskytom nového koronavírusu.

Lekárne nemajú dostatok ochranných rúšok, respirátorov a dezinfekčných prostriedkov. „Neúmerné a neštandardné zvyšovanie zisku akýmkoľvek subjektom, ktorý má v predmete činnosti obchod s prostriedkami potrebnými na ochranu života a zdravia, v situácii pandemického ohrozenia, považujeme za hrubo neetické, nekolegiálne a hazardujúce s verejným zdravím,“ uviedol prezident komory Ondrej Sukeľ.

Komora apeluje na všetky subjekty, ktoré sa podieľajú na výrobe, distribúcii a predaji pomôcok a prostriedkov nevyhnutných na zabezpečenie ochrany zdravotníckych pracovníkov, aby aspoň v minimálnom potrebnom množstve zabezpečili ich dostupnosť pre farmaceutov, farmaceutických laborantov a iných zdravotníckych pracovníkov. Majú tak urobiť za štandardné a primerané ceny.

SLeK zároveň vyzvala kompetentné orgány, aby regulačným zásahom zabezpečili bezproblémovú dostupnosť ochranných a dezinfekčných prostriedkov v záujme bezpečnosti zdravotníckych pracovníkov verejných lekární a tiež pacientov. Ako komora konštatovala, pokiaľ štát prísne reguluje ceny liekov či ceny zdravotníckych výkonov, musí byť schopný regulovať aj ceny všetkých prostriedkov, ktoré sú nevyhnutné pre kvalitné a správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti v kritických situáciách.

Prezident komory tiež upozorňuje farmaceutov a prevádzkovateľov lekární, že kooperácia v rámci regiónu, sledovanie epidemiologickej situácie a kolegialita sú v prípade rozšírenia ochorenia nevyhnutným predpokladom zvládnutia situácie. Pri objednávaní zdravotníckeho materiálu a liekov je podľa Sukeľa potrebné zohľadniť aktuálnu situáciu a pripraviť sa na zvýšené požiadavky zo strany pacientov.

Lekárne však nemajú vytvárať nadmerné zbytočné skladové zásoby, ktoré by obmedzili dostupnosť liekov v iných lekárňach a regiónoch. Komora zároveň žiada pacientov, aby k celej situácii pristupovali racionálne a nevytvárali si nepotrebné vysoké zásoby liekov, ktoré môžu následne chýbať tým, ktorí ich reálne potrebujú.

Môže vás zaujímať

NAKA pri dnešnej protidrogovej akcii na východe Slovenska zadržala 9 osôb