Jednou vetou

V minulom roku bolo na Slovensku realizovaných 201 transplantácií

Ilustračné foto

TASR

V minulom roku bolo na Slovensku realizovaných 201 transplantácií. Najčastejšie sa darovali obličky, a to v 146 prípadoch.

Desať percent z nich pochádza od živých darcov. Vďaka darcovskému a transplantačnému programu sa od roku 1990 podarilo týmto spôsobom zachrániť 4000 ľudských životov. Pri príležitosti Svetového dňa transplantácií (6. 6.) sa vo štvrtok o problematike darcovstva na Slovensku hovorilo na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) priblížila, že rezort uviedol do života nový transplantačný zákon v roku 2017. Nastavil sa tak podľa jej slov systém identifikácie potenciálnych darcov pre zdravotnícke zariadenia a vytvoril sa Akčný plán Národného transplantačného programu na roky 2019 až 2020. Podľa šéfky rezortu tieto kroky majú viesť k tomu, aby na Slovensku fungoval transplantačný program efektívnejšie. „Cieľom je zachrániť viac ľudských životov, pre ktoré je transplantácia jedinou možnosťou liečby,“ komentovala.

Viceprezident finančnej správy D. Pátek končí zo zdravotných dôvodov

Kalavská tiež avizovala, že od januára 2019 sa v banskobystrickom transplantačnom centre otvorila možnosť na realizáciu transplantácie pankreasu. Darcovstvo sa pritom realizuje okrem Banskej Bystrice aj na pracoviskách v Bratislave, Martine a v Košiciach. Plne funkčný je program na transplantáciu obličiek, srdca a pečene. Slovenská transplantologická spoločnosť sa snaží vzdelávať verejnosť o tejto téme prostredníctvom kampane Sedem životov už štyri roky.

Hlavná odborníčka MZ SR na transplantácie Zuzana Žilinská pripomenula, že transplantačný program sa na Slovensku uskutočňuje v súlade s platnou legislatívou. „Na Slovensku odoberáme orgány od mŕtvych darcov, u ktorých bola potvrdená smrť mozgu. Napriek princípu predpokladaného súhlasu, podľa ktorého sú darcami všetci, ktorí nie sú v registri nedarcov, lekári vždy komunikujú s pozostalou rodinou a informujú ju o zámere odberu,“ zdôraznila.

Prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti Ľuboslav Beňa mieni, že logistika prenosu orgánov od darcu k prijímateľovi je dobrá. Myslí si však, že zvýšiť by sa mohlo percento darcov obličiek od živých darcov. „Naším cieľom je priblížiť sa k 20 percentám, čím sa priblížime k aktivitám vyspelých európskych krajín, a najmä zvýšime dostupnosť tejto liečby vyššiemu počtu pacientov,“ povedal s tým, že v celej Európe každý deň zomiera 12 pacientov v dôsledku toho, že sa transplantácie nedožijú.

Do nemocníc môže prísť pracovať zdravotnícky personál z tretích krajín sveta

V súčasnosti je na čakacej listine evidovaných 327 pacientov, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život. Najviac z nich čaká na transplantáciu obličky, a to 272 pacientov. Na srdce čaká 34 pacientov, na pečeň 21 pacientov a na pľúca čakajú dvaja pacienti. Hlavný transplantačný koordinátor Martin Chrastina vysvetlil, že transplantácie pľúc slovenskí pacienti podstupujú v Českej republike. „Naším cieľom je zvýšiť odberovú aktivitu pľúc tak, aby sme ostali s ČR vo vyrovnanej bilancii,“ uzavrel Chrastina s dôvetkom, že ľudia práve vďaka kampaniam čoraz lepšie problematike rozumejú. Otvorená je podľa jeho slov aj cirkev, ktorá sa snaží o téme hovoriť viac.

V súvislosti so Svetovým dňom darcovstva sa počas štvrtka realizuje v blízkosti slovenských nemocníc edukačná kampaň, ktorá poukazuje na tému darcovstva.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky