Jednou vetou

V oblasti EOD má Slovensko svojim spojencom stále čo ponúknuť, zdôraznil Gajdoš

Minister obrany SR Peter Gajdoš počas príhovoru na otvorení 5. ročníka medzinárodnej výstavy likvidácie výbušných prostriedkov "NATO EOD Demonstrations and Trails" 19. septembra 2018 v Bratislave

foto: TASR

Aj 14 rokov potom, ako sa v oblasti EOD (likvidácia výbušných prostriedkov) stala SR vedúcou krajinou v rámci celého NATO, má Slovensko svojim spojencom a partnerom v tomto segmente čo ponúknuť. V úvodnom príhovore dvojdňovej výstavy (19.-20.9.) NATO EOD Demostrations and Trials v Bratislave to zdôraznil minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS).

„Dôkazom toho, že máme v tejto oblasti nezastupiteľné miesto, je aj naša angažovanosť na Ukrajine, kde sme vedúcou krajinou Zvereneckého fondu NATO v oblasti likvidácie výbušných prostriedkov a boja proti improvizovaným výbušným systémom,“ uviedol minister. Pripomenul, že k aktivitám Slovenska v tejto oblasti patrí i výstava EOD Demostrations and Trials, ktorú od roku 2010 organizuje s dvojročnou periodicitou NATO Centrum výnimočnosti pre oblasť odstraňovania výbušných prostriedkov (NATO EOD COE) so sídlom v Trenčíne.

Na Lešti mal nehodu americký tank, traja vojaci sa zranili

Gajdoš upozornil, že tento rok sa na výstavu prihlásilo vyše 360 vystavovateľov z 22 krajín sveta. „Aj tento rekordný počet je potvrdením dôležitosti, relevantnosti a pridanej hodnoty tejto aktivity,“ skonštatoval. Do pozornosti tiež dal nosnú tému tohtoročnej výstavy – Multidisciplinárny prístup k EOD.

„Komplexnosť aktivity je podporená skutočnosťou, že tento ročník sa prvýkrát organizuje v spolupráci s oboma sesterskými centrami výnimočnosti NATO, a to pre oblasť ženijného centra a centra pre boj proti improvizovaným výbušným prostriedkom,“ dodal minister.

Gajdoš verí vo vzájomnú spoluprácu s Českou republikou pri modernizácii armád

Výstavu označil nielen za miesto pre zdieľanie informácií medzi odbornou verejnosťou, ale takisto aj za možnosť priblížiť vojenskej komunite i širokej verejnosti prácu Centra výnimočnosti pre oblasť EOD v Trenčíne.

V stredu a štvrtok (20.9.) sa v priestoroch bratislavského výstaviska koná už piaty ročník výstavy NATO EOD Demostrations and Trials. Cieľom podujatia, sponzorovaného Divíziou NATO pre bezpečnostné výzvy (NATO ESCD), je predstaviť expertom z členských a partnerských krajín NATO, zástupcom priemyslu a akademickej komunite najnovšie trendy a technológie v oblasti nevybuchnutej munície (EOD) a nástražných výbušných systémov (IEDD). Okrem statických a dynamických prezentácií je vo štvrtok (20.9.) súčasťou výstavy aj konferencia a sprievodný seminár .

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra