Jednou vetou

V obnovenom procese dostal Róbert T. v kauze vraždy Mišenku opäť 25 rokov

Viliam Mišenka

foto: TASR

Už raz na 25 rokov odsúdený Róbert T., v kauze osem rokov starej úkladnej vraždy kontroverzného topoľčianskeho podnikateľa Jozefa Mišenku, nedosiahol zmenu trestu ani v obnovenom procese.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, potvrdil v utorok svoj verdikt a tak, ako v roku 2012, mu opäť vymeral 25 rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia, ktoré si odvtedy aj odpykáva. Rozsudok nie je právoplatný. Obžalovaný podal odvolanie, o ktorom rozhodne Najvyšší súd (NS) SR. TASR to potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Róbert T., prezývaný aj Netvor, dosiahol zvrat vo svojom prípade po tom, ako sa obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR s tým, že mali byť porušené jeho práva. Ten mu vyhovel a uznesenie NS SR z konca januára 2013, ktoré sa ho týkalo, bolo zrušené. Prípad sa tak opäť vrátil na ŠTS.

Na odsúdeného Mišenku vydali európsky zatýkací rozkaz

ŠTS v roku 2012 spolu s Róbertom T. poslal za mreže v kauze vraždy Mišenku aj ďalších mužov. Odsúdený Ivan S., ktorý dostal doživotie a Ronald M. s 25-ročným trestom, čo potvrdil odvolací senát NS SR, sa pred časom takisto začali dožadovať obnovy konania práve na základe rozhodnutia ÚS SR s tým, že v prípade boli odsúdení ako organizovaná skupina. ŠTS zatiaľ nerozhodol. Predloženými dôkazmi a skutočnosťami sa má zaoberať Úrad špeciálnej prokuratúry.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky