Jednou vetou

V. Pota: Žiaden minister školstva nie je väčší ako je kvalita jeho učiteľov

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová

foto: TASR

Žiaden minister školstva nie je väčší ako je kvalita jeho učiteľov. Uviedol to v sobotu počas otváracieho ceremoniálu Education and Skills Forum (GESF) v Dubaji Vikas Pota z Nadácie Varkey, ktorá podujatie organizuje.

Pota zároveň poznamenal, že žiaden vzdelávací systém nemôže prekonať svojich učiteľov. „Keď do diskusie zaradíte učiteľov, môžu sa stať veľké veci,“ poznamenal.

Učiteľka Slovenska Z. Tkáčová vie, že na slovenskom školstve je čo meniť

Ako doplnil, „zlepšenie vzdelávacích výstupov je najdôležitejšia vec, ktorú môžeme urobiť v zlepšení učiteľského statusu“.

Tárik Gurg z organizácie Dubai Cares uviedol, že učitelia majú právomoci ovplyvňovať spôsob, akým sú deti pripravené na zmenu sveta. Podľa neho je „vzdelávanie katalyzátorom a hnacím motorom pre ľudský potenciál“.

Rešpektovanie učiteľov nie je len morálnou povinnosťou, ale je nevyhnutné aj pre výsledky študentov, povedal to Sunny Varkey, zakladateľ Nadácie Varkey. Podľa neho sa vyšší rešpekt učiteľa rovná vyššiemu výkonu žiaka.

Slováci sú pri ochrane osobných údajov nedôslední

GESF je platformou na riešenie problémov v školskom systéme. Stovky delegátov a učiteľov si budú počas soboty a nedele (24.3.) vymieňať vedomosti a skúsenosti z praxe a ponúknu svoj pohľad na stav a problémy v školskom systéme aj ostatným účastníkom podujatia.

Vlani sa na tejto akcii zúčastnilo 2800 delegátov zo 153 krajín, 32 ministrov školstva a viac než 1300 učiteľov.

Môže vás zaujímať

GRÖHLING: V školstve nechce škrtať, ale efektívne narábať s peniazmi