Jednou vetou

V prípade televíznych zmeniek budú v pondelok vypovedať znalci

Senát Špecializovaného trestného súdu začal v pondelok 22. 7. 2019 pojednávanie v kauze údajného falšovania zmeniek TV Markíza s Pavlom Ruskom (vľavo) a bez prítomnosti Mariána Kočnera

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Vo veci falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti budú v pondelok až stredu (18. - 20. 11.) vypovedať pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) znalci Milan Nouzovský, Erika Straková a manželia Vargovci, ktorí boli spriaznení so spoločnosťou Gamatex.

Špecializovaný trestný súd pojednával v kauze zmeniek už 13 dní, avšak zmenky samotné na súde ešte neboli skúmané. O tých by mali hovoriť predvolaní znalci Nouzovský a Straková. Nouzovský má vypovedať v pondelok, zatiaľ čo Straková má prísť v utorok.

V procese o falšovaní zmeniek sa opätovne objavila piata zmenka

Na pojednávanie v stredu sú predvolaní manželia Vargovci, ktorých navrhla obhajoba obžalovaných. Pavol Varga v minulosti vstúpil spolu s manželkou Katarínou do spoločnosti Gamatex (cez firmu A.D.A.M.), ktorá mala s Markízou známy spor. Ten podľa obhajoby obžalovaných vyústil do podpísania sporných zmeniek.

V kauze zmeniek bola v ostatných dňoch povolená komunikácia z Threemy Mariana Kočnera ako dôkaz. Tú čítal najmä prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, obhajca Markízy Daniel Lipšic, ale aj obhajca obžalovaného Kočnera Martin Pohovej a samotný Kočner napriek tomu, že ju označuje za fantazmagorickú.

Keď to vyhrám, bude treba veľa rozdať, písal Kočner v Threeme

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Kočner. čelí obžalobe v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko  je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Môže vás zaujímať

Koaliční poslanci sa nezhodujú, či by mal Kyselica pôsobiť v parlamente