Jednou vetou

V prípade zmareného referenda je už po zrušení amnestií určený sudca

Bývalý minister vnútra Gustáv Krajči

foto: TASR

V prípade zmareného referenda exministrom vnútra SR Gustávom Krajčim po zrušení Mečiarových amnestií bude rozhodovať bratislavský sudca Rolland Kemény.

„Nakoľko sa nález Ústavného súdu SR zo dňa 31. mája, ktorý bol zverejnený v Zbierke zákonov SR, týkal aj trestnej veci Okresného súdu Bratislava I, označovanej ako ‚zmarené referendum‘, predsedníčka Okresného súdu Bratislava I vydala dnes opatrenie, ktorým bola predmetná trestná vec náhodným výberom za použitia technických prostriedkov pridelená novému zákonnému sudcovi Okresného súdu Bratislava I,“ uviedol dnes pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Rolland Kemény je sudcom od roku 1989 a na Okresnom súde Bratislava I pôsobí približne 27 rokov. Čelil jednému disciplinárnemu návrhu, keď sa na slobodu dostal obvinený z vraždy strážnika v Stupave z roku 2007 Tibor P.

Plénum Ústavného súdu SR v stredu (31.5.) potvrdilo aprílové rozhodnutie Národnej rady SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Za uznesenie hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky