Jednou vetou

V Slovenskom Pravne obyvatelia volia len obecných poslancov

Ilustračné foto

foto: TASR

V Slovenskom Pravne si v sobotných voľbách do orgánov samosprávy obcí volia miestni obyvatelia len obecných poslancov. Na miesto starostu v obci v okrese Turčianske Teplice sa totiž nenašiel žiaden kandidát.

„Naša starostka je akčná a snaží sa veľa robiť pre ľudí a myslím si, že nájsť vhodného kandidáta na jej miesto, aby pokračoval v tom, čo začala, je dosť obetavé. Ľudia sa možno do toho boja aj niektorí ísť, takže si myslím si, že tam bude problém. A možno aj tá doba, mladí ľudia nechcú kandidovať z dôvodu, že prídu o zamestnanie,“ uviedla jedna z obyvateliek obce, ktorá prišla odovzdať svoj hlas do sobášnej miestnosti na obecnom úrade.

Ľudia majú podľa nej možno obavy z budúcnosti a momentálnej doby, starosta tiež v podstate robí 24 hodín denne. „Je tam veľmi veľká obeta a keď človek na to nie je pripravený, tak má z toho, myslím, strach,“ doplnila.

Sni do funkcie obecného poslanca, ako uviedla, sa ľudia veľmi nehrnú. „Nie je taká doba, aby sa natoľko človek obetoval. V dedine to funguje tak, že sú skoro všetci rodina alebo spolužiaci, známi. Jednému sa vyhovie, druhému nie a potom sa to veľmi ťažko vysvetľuje,“ priblížila.

V Moldave nad Bodvou volia voliči rôznych vekových kategórií

„My sme sami prekvapení, že to dopadlo, ako to dopadlo, ale nič sa nedá robiť. Možno v náhradných voľbách, ktoré budú vyhlásené, sa niekto nájde v takej veľkej obci, aby sme si zvolili nového starostu,“ povedala predsedníčka miestnej volebnej komisie Viera Felcanová. „V obci bolo vždy zaužívané, že ľudia chodia poobede, keď idú na prechádzky, potom prídu, mladšie vekové kategórie chodia večer,“ dodala.

Obec má viac ako 900 obyvateľov, z toho 785 ľudí môže v sobotu vo voľbách odovzdať svoj hlas.  Súčasná starostka by obec mala viesť minimálne do doplňujúcich volieb do orgánov samosprávy obcí, a to len v prípade, ak sa nájde kandidát na jej miesto.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky