Jednou vetou

V strate je okrem VšZP aj Dôvera, Union ZP má kladné výsledky

Poisťovňa Dôvera

zdroj: TASR

Okrem štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) je aktuálne v strate aj súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. Aktuálny výsledok hospodárenia za prvý kvartál tohto roku bol vo výške mínus 12,6 milióna eur.

„Takýto vývoj sme očakávali vzhľadom na to, že finančné zdroje systému nezodpovedajú zvýšeným požiadavkám a platbám pre poskytovateľov. Ak nedôjde k dofinancovaniu sektora, bude potrebné pristúpiť k racionalizačným opatreniam,“ povedal pre TASR PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.

Šéf poisťovne Martin Kultan sa v utorok (28. 5.) vyjadril, že dofinancovanie sektora je praktickou ukážkou zlyhania tvorby rozpočtu. Suma 90 miliónov eur spomínaná ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou (nominantka Smeru-SD) sa z pohľadu poisťovne nezakladá na pravde. „Teraz do sektora príde podľa našich prepočtov asi 46 miliónov eur,“ skonštatoval Kultan.

Britská vláda ruší objednávku na trajekty, hrozí jej za to strata

„Ja som nezavádzala, ja som presne povedala, z akých zdrojov pôjde 90 miliónov. Určitá časť išla z toho, že sa v parlamente schválilo zvýšenie poistenca štátu, ďalšia časť išla z predčasného splatenia dane a samozrejme, tam bol výpadok na tom, že sa predikovalo, že ekonomicky aktívnych poistencov bude viac ako v súčasnosti bolo, respektíve aká bola realita,“ povedala Kalavská.

VšZP vykázala za prvé štyri mesiace tohto roku stratu 19 miliónov eur. Strata podľa jej predstaviteľov súvisí s rizikami, na ktoré upozorňovali už v roku 2018, vo výnosovej oblasti a s vývojom ekonomiky i rastúcimi nákladmi vo všetkých segmentoch zdravotnej starostlivosti. VšZP uistila, že schopnosť poisťovne uhrádzať záväzky je zachovaná.

V kladných číslach je súkromná Union zdravotná poisťovňa. Ku koncu marca 2019 zaznamenala kladný hospodársky výsledok vo výške približne 1 milión eur, spresnil pre TASR jej hovorca Matej Neumann.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky