Jednou vetou

V tejto obci sa počet obyvateľov za posledné roky viac ako zdvojnásobil

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Samospráva liptovskej obce Podtureň dlhodobo pociťuje pozitívny demografický vývoj. Počet obyvateľov sa v posledných rokoch viac ako zdvojnásobil, v súčasnosti tu žije vyše 1000 ľudí. Väčšina z nich sú mladé rodiny s deťmi.

„Naše úsilie sme postavili na bytovej politike. Prvú bytovku v Podturni sme dali do užívania v roku 2002, v čase, keď tu žilo asi 400 ľudí. Dnes sa vekový priemer znižuje. Ešte v nedávnej minulosti, ak sa v obci narodilo jedno či dve deti ročne, považovali to za zázrak. V súčasnosti prírastok 15 až 20 novorodencov ročne nie je ničím výnimočným,“ uviedol starosta Marián Vojtík.

Ubytovňu prestavili na polyfunkčný dom

Na neustále rastúci počet obyvateľov zareagovalo vedenie obce prestavbou bývalej športovej ubytovne Elán na polyfunkčný dom. Rekonštrukcia niekdajšieho Športhotela si z rozpočtu obce a rôznych dotácií vyžiadala takmer milión eur.

Od októbra minulého roka využívajú nájomníci 13 nájomných bytov, už na budúci týždeň tu začne fungovať materská škola a postupne aj zdravotné stredisko.

Mnoho žiadostí o bývanie

„Budovu voľakedy postavili v rámci akcie Z, z čoho bola ubytovňa pre športovcov a turistov. Neskôr ju obec dala do prenájmu. Ale penzión neprosperoval. Objekt sme preto zveľadili, čím sme oživili aj prirodzené centrum obce,“ doplnil Vojtík s tým, že o bývanie v obci je enormný záujem. „Máme oveľa viac žiadostí o bývanie, ako dokážeme uspokojiť,“ ozrejmil.

V predškolskom veku žije v Podturni viac ako 100 detí. Rodičia ich doteraz museli voziť do materských škôl v okolitých mestách a obciach. „Škôlka bude veľkým prínosom,“ skonštatoval Vojtík s tým, že deti vo veku od troch do piatich rokov umiestnia v novej materskej škole v objekte. Predškoláci budú chodiť do Liptovského Jána.

Môže vás zaujímať

Donald Trump sa nakazil koronavírusom