Jednou vetou

V zákone o pedagogických zamestnancoch sa nezohľadnili výhrady učiteľov

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová

foto: TASR

V novom návrhu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch sa nezohľadnili výhrady učiteľov a najmä v častiach týkajúcich sa vzdelávania a profesijného rastu zamestnancov sa výrazne zhoršili podmienky. Uviedla to Slovenská komora učiteľov (SKU) vo svojom stanovisku, o ktorom TASR informoval prezident SKU Vladimír Crmoman.

SKU je podľa Crmomana „vážne rozhorčená“ verziou zákona, ktorú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR predložilo na pondelkové rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR. K zákonu, ktorý bol predložený na medzirezortné pripomienkové konanie v auguste 2018, boli vznesené zásadné pripomienky a následne bol stiahnutý z legislatívneho procesu. „Tri mesiace po tom, ako bol zákon v septembri z legislatívneho procesu stiahnutý, bol zásadne zmenený. Tieto zmeny však neboli prerokované so stavovskou organizáciou a už vôbec o nich nebola informovaná pedagogická verejnosť. Preto nepokladáme legislatívny proces v časti zapojenia verejnosti zo strany ministerstva školstva za korektný,“ povedal Crmoman.

Podľa ministerky Lubyovej učitelia v novom systéme o peniaze neprídu

Zákon podľa SKU nebol od začiatku ničím reformný a nový, išlo o bežnú novelizáciu. „Nakoniec však predkladaná úprava vynechala aj to málo, čo považujeme za prínos v skvalitnení školského prostredia, napríklad hodnotenie riaditeľov škôl učiteľmi a pridala úpravy, ktoré vážne ohrozujú status učiteľa v horizonte štyroch rokov. Učitelia v auguste 2023 prídu o 12-percentné príplatky, ktoré získali v dobrej viere, že im podľa aktuálne platných zákonov platia neobmedzene,“ uvádza sa v stanovisku SKU. Podľa slov Crmomana, zákon núti skúsených učiteľov – špecialistov v pozíciách vedúcich predmetových komisií alebo triednych učiteľov, aby povinne absolvovali špecializačné 100-hodinové vzdelávanie, ktoré im následne prinesie trojpercentný príplatok. Vzdelávací systém je podľa SKU nastavený „demotivujúco až likvidačne“.

Rezort školstva nie je zamestnávateľom učiteľov, nemôže im priamo vyplácať odmeny

Podľa komory je možné s istotou očakávať, že nedostatok kvalitných a kvalifikovaných učiteľov sa v najbližších rokoch ešte zvýši. „SKU sa obáva, že pokiaľ nedôjde k zásadným opravám alebo kompletnému prepísaniu návrhu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, zachovanie sociálneho zmieru sa stane znova neudržateľné,“ píše sa v stanovisku.

Podľa ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Martiny Lubyovej (nominantka SNS) cieľom zmeny zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch je, aby sa zvýšila kvalita vzdelávania. Zároveň sa podľa jej slov pedagógovia nemajú obávať, že by v novom systéme prišli o peniaze. V tomto smere sa budú naďalej viesť rokovania, uviedla po pondelkovom zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady SR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky