Jednou vetou

Václav Hřích: Ľudia nevedia, čo práca europoslanca obnáša

Riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích

autorská koláž hlavne.sk, TASR, archív VH

Eurovoľby! Už túto sobotu si zvolíme reprezentantov SR v Európskom parlamente. V súčasnosti platí moratórium, kedy nie je možné zverejňovať žiadne konkrétne preferencie jednotlivých kandidátov. Ako však hlavne.sk zistilo, nikto si ich na Slovensku ani nezadával. Keďže účasť bude veľmi nízka aj pri najvyšších očakávaniach, boli by prieskumy pre kandidátov príliš drahé.

Eurovoľby 2019: Už máte svojich kandidátov? Tu je zoznam všetkých strán a kandidátov

„Je výrazný rozdiel medzi voľbami a eurovoľbami. V prípade eurovolieb dokonca ani nikto nemeral, koho ľudia budú voliť,“ objasňuje nám aktuálnu situáciu riaditeľ prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích. Čísel je podľa neho zúfalo málo a preto budú výsledky eurovolieb pre každého prekvapením. „Nikto nezadal žiadne merania. Pri tej nízkej eurovoľbovej účasti by totiž bola potrebná veľmi veľká vzorka respondentov, aby sa dali odhadnúť šance konkrétneho kandidáta a to si nikto neobjednal, „ vysvetľuje Václav Hřích podľa ktorého je všetko až do sčítania hlasov len  v rovine odhadov a dohadov.

Zatiaľ to vyzerá tak, že ani spravodajstvá televíznych staníc nenačrtnú po uzatvorení volebných miestností, konkrétnejší obraz a to, ktorí 14 europoslanci budú zastupovať Slovenskú republiku v Európskej únii sa dozvieme až po definitívnom sčítaní hlasov Štatistickým úradom.

Poznáte ich! Aj títo expolitici to skúšajú v eurovoľbách

„Žiadna z veľkých agentúr ani nemeria eurovoľby pre nijakú televíziu. Ani po sčítaní nebudeme teda vedieť, či volili víťazov muži alebo ženy, koľko mali rokov, aké vzdelanie, koľko prvovoličov dalo hlas komu, budeme vedieť len čísla, nič viac,“ uviedol pre hlavne.sk Václav Hřích.

Takže budeme vedieť len úspešnosť jednotlivých kandidátov. Dôvodom je nízka účasť voličov. Čím to je, že záujem o eurovoľby treba neustále v ľuďoch akoby motivovať?

„Ľudia nevedia, čo práca europoslanca obnáša. Nevedia, ako europarlament ovplyvňuje dianie na Slovensku. Paradoxne, najviac ukazuje o čom je Európska únia, brexit. Bez brexitu by ľudia vôbec netušili aká je Únia dôležitá pri voľnom pohybe tovaru, pri voľnom pohybe osôb, aké sú jej výhody pri zdravotnom poistení. Takisto si ľudia myslia, že keď má Slovensko 13 či 14 zástupcov medzi stovkami ďalších europoslancov, že je o len formálne zastúpenie. Nepoznajú totiž vôbec systém fungovania frakcií a podobne,“ uviedol V. Hřích.

FOTO: Kandidát na europoslanca Maiga na obede s neznámou ženou

 

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky