Jednou vetou

Väčšina Slovákov by podľa najnovšieho prieskumu chcela, aby EÚ robila viac v oblasti obrany

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Takmer 80 percent Slovákov si myslí, že by Európska únia (EÚ) mala vytvárať spoločné ozbrojené sily na ochranu pred vonkajším ohrozením krajiny. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku vypracovala v januári agentúra Focus. Väčšina respondentov v ňom uviedla, že by EÚ niečo mala robiť pri každej z možností.

 Podľa vedúceho Zastúpenia EK na Slovensku Ladislava Mika ide o veľký paradox. „Na jednej strane je všeobecný diskurz, že Únia rozpráva do všetkého a nemala by. Ale keď sa opýtate, čo by mala robiť, tak pri úplne všetkých položkách sa väčšina zhodla, že by v tejto oblasti EÚ niečo robiť mala,“ konštatoval. Za najzaujímavejšiu považuje práve uvedenú vysokú podporu spoločných ozbrojených síl.

Ešte väčšiu podporu získali položky „umožniť pracovať a podnikať občanom Slovenska v celej EÚ bez rozdielov“, „presadzovať rovnaké právne postavenie občanov Slovenska v rámci celej EÚ a rovnaké postavenie obyvateľov krajín EÚ na Slovensku“ a „chrániť naše úspory v bankách a finančných inštitúciách“.

Mogheriniová: Európska únia zriadila kontaktnú skupinu pre krízu vo Venezuele

Viac ako tri štvrtiny opýtaných si tiež napríklad myslia, že by sa EÚ mala zasadzovať o dodržiavanie demokracie a ľudských práv na Slovensku alebo zasahovať na Slovensku proti skorumpovaným politikom a podnikateľom a presadzovať vyššiu transparentnosť vo verejnej aj súkromnej sfére.

Medzi kompetencie s najmenšou podporou patrí „určovať základné sociálne práva“, ktorú podporuje 71 percent, a „vytvárať jednotné pravidlá v oblasti migrácie obyvateľov EÚ, ako aj obyvateľov tretích krajín platné aj na Slovensku“, s ktorou súhlasí 66 percent respondentov.

Môže vás zaujímať

Štatistický úrad spracuje výsledky volieb v 50 pracoviskách s takmer 1 600 ľuďmi