Jednou vetou

Vadala podal sťažnosť proti väzbe, rozhodne Najvyšší súd SR

Antonino Vadala

foto: TASR

Taliansky podnikateľ Antonino Vadala žijúci na východe Slovenska podal sťažnosť voči rozhodnutiu Krajského súdu (KS) v Košiciach o jeho vzatí do predbežnej väzby. V Taliansku je trestne stíhaný za drogovú činnosť a súd v Benátkach na neho vydal európsky zatýkací rozkaz. O sťažnosti bude rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR.

„Sťažnosť bola podaná Krajskému súdu v Košiciach v zákonom stanovenej lehote a 3. apríla bola postúpená aj s celým spisom na Najvyšší súd SR,“ potvrdila v stredu TASR hovorkyňa košického KS Anna Pančurová.

Sudca KS rozhodol o vzatí podnikateľa do predbežnej väzby 15. marca, čím vyhovel návrhu krajského prokurátora. Prokuratúra vtedy začala vykonávať predbežné vyšetrovanie o európskom zatýkacom rozkaze. Hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová pre TASR v stredu uviedla, že trestná vec Vadalu ešte nebola predložená NS na rozhodnutie.

Polícia zadržala 42-ročného Vadalu 13. marca, vo väzbe je v Ústave na výkon väzby v Košiciach. V Taliansku je stíhaný za trestné činy nezákonného obchodovania s narkotikami a psychotropnými látkami a za účasť na trestnom zoskupení za účelom nezákonného obchodovania s drogami.

„Podľa obvinenia sa od decembra 2013 do decembra 2015 spolčil s inými osobami za účelom nepretržitého páchania trestnej činnosti spočívajúcej v dovoze veľkého množstva kokaínu z Južnej Ameriky,“ uviedol v marci hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko.

O aktivitách a kontaktoch talianskeho podnikateľa na Slovensku písal okrem iného pred svojou násilnou smrťou investigatívny novinár Ján Kuciak.

Vo väzbe je pre iný prípad aj Antoninov brat Sebastiano Vadala. Polícia ho zadržala v Trebišove 15. marca a tamojší okresný súd rozhodol o dva dni neskôr o jeho väzbe. Obvinený je z prečinu nebezpečného vyhrážania a pokračovacieho prečinu výtržníctva, k čomu malo dôjsť ešte v septembri 2017. O sťažnosti voči rozhodnutiu o väzbe by mal rozhodovať košický KS, ten zatiaľ takúto sťažnosť neeviduje.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky