Jednou vetou

Valocký: Na pacientovi mi záleží, odstúpil som pre upokojenie situácie

Jozef Valocký

foto: TASR

Rezignácia Jozefa Valockého na funkciu šéfa Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave má byť dôkazom, že mu na pacientovi záleží a vždy je pre neho na prvom mieste. Tvrdí to sám Valocký v písomnom stanovisku zaslanom médiám.

„Urobil som to z dôvodu upokojenia situácie v NOÚ…Nedopustím, aby sa pacient stal rukojemníkom akýchkoľvek skupín. Uvedomujem si, že onkologickí pacienti veľmi citlivo vnímajú nielen svoje ochorenie, ale aj atmosféru v zariadeniach, ktoré im poskytujú zdravotnú starostlivosť,“ napísal Valocký. Ten si praje, „aby ostala zachovaná kontinuita opatrení vedúcich k zlepšeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti, zvýšeniu komfortu pacientov a zabráneniu nekalých praktík, ktorých nápravu sme za uplynulý rok vykonali“.

Valocký bol šéfom NOÚ od novembra 2016. Svoje pôsobenie v onkologickom ústave ukončí ako generálny riaditeľ 30. apríla. V NOÚ sa mu búril personál, poukazoval na odchod odborníkov i odklad operácií. Situáciu hneď po nástupe do funkcie riešila nová ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), žiadala od neho podpisy kľúčových lekárov, ktorými mal deklarovať, že sú ochotní zotrvať v NOÚ. Na vyriešenie situácie mu dala čas do konca tohto týždňa.

Vedenie NOÚ minulý týždeň odmietlo, že by situácia v ústave bola kritická z hľadiska odchodu personálu i odkladu operácií. „Zabezpečujeme všetky činnosti vo vzťahu k pacientovi bez obmedzenia, pacientov ošetrujeme ambulantne a rovnako fungujú aj chirurgické odbory,“ povedala hovorkyňa onkologického ústavu Martina Šoltésová. Dementovala tvrdenia, že by z NOÚ personál odchádzal hromadne.

Priznala však, že v porovnaní s minulým rokom je zamestnancov menej, najmä v radoch administratívnych pracovníkov a sestier, ktorých je oproti vlaňajšku o 25 menej. NOÚ však podľa Šoltésovej hľadá na tieto miesta ľudí. Lekári sú podľa nej tento rok v NOÚ v rovnakom počte ako v predchádzajúcom, odídencov totiž NOÚ nahradil.

Drucker si váži rozhodnutie Valockého odstúpiť z funkcie šéfa NOÚ

Exminister zdravotníctva a súčasný šéf rezortu vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) si rozhodnutie Jozefa Valockého odstúpiť z funkcie šéfa Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave váži. „Urobil to v záujme upokojenia situácie v NOÚ,“ povedal Drucker, ktorý Valockého minulý rok do funkcie nominoval.

Bývalý šéf rezortu zdravotníctva minulý týždeň Valockého kritizoval. Povedal, že jeho nominácia do čela NOÚ nebola prospešnou. Situácia v onkologickom ústave sa podľa Druckera „po príchode pána Valockého zhoršila“. „Chápem, že je to koaličný poslanec, nikdy som s ním nemal žiadny konflikt, bohužiaľ, situácia dospela do takej nálady, ktorá je zlá pre všetkých,“ povedal minulý týždeň Drucker.

Ten Valockého vnímal vždy z manažérskeho hľadiska. „A prosil som ho, keď odchádzal z čela fakultnej nemocnice v Nitre, aby dával viac akcent na ľudské vzťahy. Jeho ambícia vždy bola hľadať racionalizačné opatrenia, ale keď idete za hranu a neviete pracovať s ľuďmi, tak to nie je dobre,“ vysvetlil exminister zdravotníctva. Valocký mal problémy s personálom aj v nitrianskej nemocnici. Za jeho šéfovania tam chýbali anestéziológovia.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky