Jednou vetou

Valocký nebude na Druckera reagovať cez médiá, nateraz má iné priority

Jozef Valocký

foto: TASR

Šéf Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave Jozef Valocký (Smer-SD) nebude nateraz reagovať na kritiku na jeho adresu od bývalého ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD). Tvrdí, že jeho prioritou je v súčasnosti stabilizovať situáciu v NOÚ.

„Na vyjadrenia, ktoré v stredu odzneli, by som nerád reagoval cez médiá. V súčasnosti je hlavnou prioritou vedenia onkologického ústavu stabilizovať situáciu a naďalej zabezpečovať všetky činnosti v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti bez obmedzenia,“ uviedol Valocký v písomnom stanovisku.

Exminister zdravotníctva a súčasný šéf rezortu vnútra Drucker Valockého vo funkcii šéfa NOÚ v stredu po rokovaní vlády kritizoval. Valocký, ktorému sa v ústave začal búriť personál, sa do vedenia NOÚ dostal práve za Druckera.
Situácia v NOÚ je podľa Druckera „po príchode pána Valockého horšia“. Drucker nevylúčil, že Valocký môže ako šéf NOÚ aj skončiť, ak nebude schopný deklarovať, že v onkologickom ústave ostávajú kľúčoví ľudia. Nová ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) mala dať Valockému čas do utorka.
Vedenie NOÚ odmieta, že by situácia v ústave bola kritická z hľadiska odchodu personálu i odkladu operácií.

„Zabezpečujeme všetky činnosti vo vzťahu k pacientovi bez obmedzenia, pacientov ošetrujeme ambulantne a rovnako fungujú aj chirurgické odbory,“ povedala hovorkyňa onkologického ústavu Martina Šoltésová. Dementovala tvrdenia, že by z NOÚ personál odchádzal hromadne.

Priznala však, že v porovnaní s minulým rokom je zamestnancov menej, najmä v radoch administratívnych pracovníkov a sestier, ktorých je oproti vlaňajšku o 25 menej. NOÚ však podľa Šoltésovej hľadá na tieto miesta ľudí. Lekári sú podľa nej tento rok v NOÚ v rovnakom počte ako v predchádzajúcom.

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu