Jednou vetou

Vašečka chce zlepšiť ochranu nenarodených detí a zrušiť potraty na požiadanie

Richard Vašečka

Foto: TASR

Zlepšenie ochrany matiek a nenarodených detí či zrušenie potratov na požiadanie, to je zmena, ktorú by chcel presadiť poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Vašečka (nezaradený), ktorý pôsobí v mimoparlamentnom KDH.
Vašečka uviedol, že život je prvoradá a základná hodnota.

 „Každý chce žiť. Každý má právo na život. Preto musíme chrániť život každého z nás. A to sa týka aj nenarodených detí. Musíme odmietnuť zabíjanie detí potratmi,“ povedal. Poslanec je zároveň presvedčený, že riešiť v 21. storočí neplánované tehotenstvo zabitím dieťaťa je neprijateľné. „Navrhujeme zrušiť potraty na požiadanie. Novela zákona pripúšťa ako kompromis výnimočné situácie, v ktorých by bol potrat dovolený, ak by sa situácia nedala preukázateľne riešiť inak,“ povedal.

Deti zo sociálne slabších rodín môžu získať príspevok na školské pomôcky

Zmena berie ohľad na nenarodené dieťa, bojuje proti núteným potratom a ruší bezdôvodné potraty. „V návrhu zákona opisujeme štyri situácie, v ktorých by bolo možné potrat podstúpiť. Prvým je prípad, keď ide o zákroky a liečbu potrebnú na záchranu života matky. Druhým je vážne a trvalé poškodenie zdravia ženy. Ďalej sa umožňuje potrat v prípade tehotenstva vzniknutého na základe nahláseného trestného činu, napríklad znásilnenia. A nakoniec ide o ťažké a preukázateľné poškodenie zdravia dieťaťa,“ vysvetlil právnik z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku Patrik Daniška, ktorý na zákone spolupracoval.

Dodal, že zákon vylepšuje aj ochranu matky pred nátlakom. „Lekári nesmú ženu do potratu nútiť a ak zistia hrubý nátlak zo strany inej osoby, musia to nahlásiť polícii. Požadujeme tiež väčšiu mieru istoty pri posudzovaní zdravotného stavu matky a dieťaťa,“ dodal Daniška.

Môže vás zaujímať

Žiaci sa dnes vracajú do škôl, účasť je však dobrovoľná