Jednou vetou

Väznice sú preplnené, pomôcť by podľa G. Gála mohli aj elektronické náramky

Ilustračné foto

Foto: TASR

Vďaka elektronickým náramkom môže ísť cez Vianoce na tzv. "opušťák" viac odsúdených.

Vyhlásil to minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) s tým, že pripravovaná novela má rozšíriť okruh osôb aj trestných činov, na ktoré by sa elektronický monitoring vzťahoval. Zároveň pripustil, že väznice sú preplnené, dôvodom je nedostatok financií a vyšší počet stíhaných osôb.

Miroslav Trnka a Eset chcú riešiť na súde Dankove reči. Ako reaguje šéf parlamentu na predžalobnú výzvu?

Podľa ministra je potrebné rozšíriť elektronický monitoring v širšom spektre. „Pavol Rusko robí v tomto dobrú reklamu. Je stíhaný za závažné skutky a monitoring u neho spĺňa svoj účel. Neutiekol, chodí na pojednávania, máme ho monitorovaného. Dúfam, že tak to aj zostane, že k tomu pristúpia aj ďalší prokurátori a v konečnom rade sudcovia, že budú prisudzovať náramkov viac,“ povedal.

Rezort má podľa Gála zazmluvnených 1000 náramkov, za ktoré sa platí bez ohľadu na to, či sa využívajú. „Využiteľnosť je teraz na desiatich percentách,“ priblížil.

Minister vysvetlil, že od 1. januára bude platiť novela, vďaka ktorej sa rozšíri okruh ľudí, na ktorých môžu systém elektronického monitoringu nasadiť.

Zároveň dokončuje veľkú novelu, ktorá má napríklad rozšíriť okruh trestných činov, predložiť vláde by ju chcel v prvom kvartáli budúceho roka.

Prezident A. Kiska zaslal M. Zemanovi a A. Dudovi sústrastný telegram

Väzníc máme podľa ministra dosť, ale niektoré sú v takom stave, že sa za ne v 21. storočí hanbí. „Nie je to o tom, že ich chceme v takom stave mať, len nemáme dostatok finančných zdrojov, aby sme ich opravovali. V tomto roku sa odovzdala časť v Novej Dubnici, Justičný palác, ktorý prešiel veľkou rekonštrukciou. Väznice spĺňajú najvyššie nároky, ktoré stavajú niektoré medzinárodné inštitúcie zaoberajúce sa väznenými osobami,“ vysvetlil.

Dôvodom preplnených väzníc je podľa neho stúpajúci počet väzobne stíhaných osôb. „Za posledné obdobie je viac ľudí poslaných do vyšetrovacej väzby ako predtým,“ vyhlásil.

Minister nevie potvrdiť, či sa v budúcom roku dokončí výstavba novej väznice v Rimavskej Sobote, závisí to podľa neho od dĺžky procesu verejného obstarávania.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky