Jednou vetou

Veľkonočné jedlá treba správne baliť a skladovať, radia odborníci

Ilustračné foto

Foto: TASR

Popri vychutnávaní veľkonočných dobrôt treba pamätať aj na správne balenie a skladovanie jedál, ktoré sa nezjedia naraz. Experti z Odboru hygieny výživy, bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR radia dbať aj na dodržiavanie dátumu spotreby a dátumu minimálnej trvanlivosti pri nákupe potravín a dodržiavanie čistoty pri narábaní s potravinami.

Plastové nádoby patria v domácnostiach medzi najpoužívanejšie obaly. „Všetky plastové materiály a predmety sa pred použitím testujú na konkrétne podmienky podľa štandardných postupov, takže sú zdravotne bezpečné. Pri testovaní sa pritom zohľadňujú najhoršie podmienky, ktoré môžu v bežnej praxi nastať, konkrétne použitie testovaného materiálu a predmetu aj to, či sa bude používať jednorazovo alebo opakovane. Plastové obaly sa testujú na rôzne typy potravín – kyslé, mlieko a mliečne výrobky, suché i tukové,” vysvetľuje Milada Syčová z Regionálneho úradu ÚVZ v Poprade.

Čo a ako skladovať

Radí vždy si prečítať písomnú inštrukciu o správnom používaní plastového obalu a rešpektovať odporúčania výrobcu. ”Správnym používaním sa ochránite pred možnou migráciou chemických látok,“ dodáva Syčová, ktorá radí nespoliehať sa na polystyrénové obaly, určené na jednorazové použitie.

Alobal nie je na všetko

„Riziko migrácie z týchto obalov do potravín je síce nízke, no jedlá v nich radšej nenechávajte dlhšie ako štyri hodiny a ani ich nepoužívajte opakovane. Na čas prihliadajte i pri používaní alobalu. Je určený len na krátkodobý priamy kontakt s potravinami, najviac štyri hodiny, pričom hlavne kyslé a veľmi solené jedlá by ste doňho nemali vôbec baliť. Typické veľkonočné jedlá – majonézový šalát, salámy, klobásy, ani údené mäso doňho rozhodne nepatria,“ odporúča odborníčka s tým, že opakovane by sa používať nemali ani nádoby, v ktorých už boli balené potraviny.

Ako dlho vydrží mäso, ryby, šaláty

Okrem balenia je pre uchovanie výživových hodnôt jedál podľa odborníkov dôležitý aj čas a teplota. Zvyšky mäsa vcelku sa môžu pri teplote 0 až 4 stupne Celzia uchovávať najviac 24 hodín. Nárezy a obložené misy vydržia pri rovnakej teplote 24 hodín, pri skladovaní s teplotou 5 až 8 stupňov C ich treba zjesť najneskôr do 12 hodín.

„Menej času máte na skonzumovanie zeleninových, ovocných, strukovinových alebo rybacích šalátov,“ hovoria hygienici. Pri 0 až 4 stupňoch C vydržia 12 hodín, pri 5 až 8 stupňoch iba šesť hodín. Čas a teplota sú dôležité i pri krémových zákuskoch a šľahačke. Pri teplote do 4 stupňov C vydržia 24 hodín, pri 5 až 8 stupňoch len 12 hodín. Vajíčka majú trvanlivosť 28 dní od znesenia. Pred použitím by sa nemali umývať, iba utrieť čistou handričkou. Pokrmy s vajíčkami treba dôkladne tepelne spracovať.

Základ – čisté ruky

Odborníci upozorňujú aj na riadne dodržiavanie hygieny v kuchyni, keďže mikroorganizmy sa prenášajú najmä rukami, utierkami a kuchynskými pomôckami. Vyskytujú sa predovšetkým na doskách na krájanie a aj najmenší kontakt ich môže preniesť do jedla a viesť k ochoreniam spôsobeným konzumáciou kontaminovaných potravín.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky