Jednou vetou

Veľký Ficov sociálny balíček: Čo o ňom prezradili jeho kolegovia zo Smeru?

Robert Fico v utorok oznámil nový veľký sociálny balíček. Čo o ňom vedia jeho kolegovia?

foto: TASR/koláž hlavné.sk

Po utorkovom rokovaní koaličnej rady predstúpil pred média a verejnosť Robert Fico, ktorý v svojom prejave spomenul, že na Slovensku bol pokus o vládny prevrat. Okrem toho však avizoval i blížiaci sa ďalší sociálny balíček a redakcia hlavné.sk zisťovala o ňom viac. Prečítajte si, čo sa chystá.

V utorok po koaličnej rade predstúpil expremiér Robert Fico pred média a oznámil, že pripravuje veľký sociálny balíček. Veľa o balíku povedať nechcel, no naznačil aspoň zvyšovanie minimálnej mzdy či platov v štátnej správe.

Už po Veľkej noci by sme sa však mali dozvedieť viac, keď prebehne na túto tému stretnutie s ministrom financií Petrom Kažimírom. ,,Bude to balík realizovaný predovšetkým v roku 2019,“ ohlásil Fico na tlačovej konferencií.

Plán z februára

Ešte vo februári, keď bol Fico premiérom sa zúčastnil ako hosť nedeľnej diskusnej relácie na TA3 V politike. Tam prvýkrát prehovoril o druhom sociálnom balíčku, ktorý by mal obsahovať prudké zvýšenie minimálnej mzdy, zvýšenie platov zamestnancov v štátnej a verejnej správe v rokoch 2019 a 2020 či pomoc dôchodcom a zníženie DPH na plienky, sunar či detskú výživu.

,,Je naším cieľom v horizonte niekoľkých rokov dôjsť k sume 600 eur,“ povedal pred mesiacom Fico s tým, že spraví všetko pre to, aby minimálna mzda, ktorú poberá vyše 65.000 Slovákov dosiahla 60 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve.

Robert Fico pred voľbami v roku 2015 | foto: TASR

Čo prezradili stranícki kolegovia?

Redakcia hlavné.sk oslovila niekoľko poslancov strany Smer-SD, či nevedia o veľkom sociálnom balíčku niečo viac.

Podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD Dušan Jarjabek. | Foto: TASR

,,Sociálny balíček ohlási pán premiér a do toho sa v tejto chvíli ja montovať nebudem. Robia sa posledne úpravy aj s ministrami a bude to ohlásené hneď po Veľkej noci s pánom premiérom. My budeme mať pred každým zasadnutím poslanecký klub a po Veľkej noci sa dohodneme. Nič sa nedá robiť, ideme ďalej v rámci tejto koalície! Kríza nekríza, musíme pracovať.“

Poslanec NR SR a podpredseda klubu Smer-SD Miroslav Číž. | foto: TASR

,,Nemôžem povedať nič k sociálnym balíčkom. Počul som to včera prvýkrát. Je to projekt, ktorý zrejme vznikol ešte v predchádzajúcej vláde a nepochybne, že je to predmetom aj koaličnej diskusie. Detaily vám povedať neviem. Vznika to v prostredí vlády. Tieto balíčky sprevádzajú samozrejme i potrebné kalkuly prostredia ministerstva financií,“ povedal nám Miroslav Číž a odkázal nás na ministerstvo financií.

Odpoveď na seba nenechala dlho čakať, ale veľa nenapovedá o zamýšľaných sociálnych balíčkoch: ,,Nateraz je predčasné odpovedať na vaše otázky,“ reagoval tlačový odbor ministerstva financií.

Poslanec za SMER-SD Dušan Bublavý.  

,,Pán Fico? A čo ma to trápite teraz? Ja riešim nejaké záležitosti a nebudem teraz riešiť, čo pán Fico povedal. Čo mám ja teraz riešiť čo pán predseda strany povedal? Čo chcete odo mňa pre pána boha?!“ podráždene reagoval Bublavý hneď na začiatku otázky, keď sme len spomenuli meno Fico.

Mediálny poradca Roberta Fica a poslanec za Smer- SD Erik Tomáš | foto: TASR

,,Detaily ešte ani ja nepoznám, pretože som nebol na koaličnej rade.“ reagoval na naše otázky poslanec a Ficov mediálny poradca Erik Tomáš.

 

 

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu