Jednou vetou

Verejné vysoké školy by mohli vytvárať konzorciá a užšie tak spolupracovať

Ilustračná foto

Foto: TASR

Verejné vysoké školy by mohli vytvárať konzorciá a takto užšie spolupracovať. Umožniť im to má novela zákona o vysokých školách z dielne poslancov Ľubomíra Petráka (Smer-SD), Evy Smolíkovej (SNS) a Pétera Vörösa (Most-Híd). Plénum posunulo právnu normu do druhého čítania.

„Vytvára sa legislatívny rámec na užšiu spoluprácu dvoch alebo viacerých verejných vysokých škôl, ktoré budú môcť založiť zakladateľskou zmluvou záujmové združenie právnických osôb, ktoré môže používať v názve označenie konzorcium vysokých škôl,“ píše sa v návrhu.

ŠPÚ a Francúzsky inštitút rozšírili spoluprácu v oblasti vzdelávania

Pre takúto úpravu sa predkladatelia rozhodli aj preto, lebo proces zlučovania vysokých škôl sa podľa nich nepreukázal ako efektívny.

„V praxi sa zistili nielen ekonomické, ale najmä politické prekážky takéhoto procesu. Formy zmluvného združovania si nevyžadujú centrálne politické rozhodnutia a plne rešpektujú princípy všetkých zložiek akademickej autonómie,“ dodávajú poslanci.

Zákon počíta so zriadením registra konzorcií, ktorý má viesť ministerstvo školstva. Zapisovať sa doň majú názov a sídlo konzorcia vysokých škôl, predmet jeho činnosti, orgány, prostredníctvom ktorých konzorcium vysokých škôl koná, a mená osôb vykonávajúcich ich pôsobnosť.

O možnosti vytvárať konzorciá hovorili poslanci už koncom januára na rokovaní školského parlamentného výboru.

Deti z detských domovov a sociálne znevýhodnené deti dostali štipendiá

Viacerí sa zhodli, že by bolo v prospech vysokoškolského vzdelávania, keby sa vytvárali konzorciá. „Je v našom záujme, aby vznikali konzorciá,“ reagovala vtedy ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS). Nazdáva sa, že školám treba dohovárať, aby sa „zlučovanie začalo diať“.

Môže vás zaujímať

Štatistický úrad spracuje výsledky volieb v 50 pracoviskách s takmer 1 600 ľuďmi