Verejnosť zrušenie amnestií víta

Foto: noizz.sk, zdroj: hlavne.sk

Ústavný súd včera na neverejnom zasadnutí v Košiciach potvrdil rozhodnutie parlamentu, ktorým sa zrušili Mečiarove amnestie. Tie doposiaľ chránili osoby, ktoré boli zapletené do zavlečenia syna bývalého prezidenta Michala Kováča do Rakúska.

Amnestie udelil v roku 1998 vtedajší premiér a zastupujúci prezident Vladimír Mečiar. Nariadil nimi, aby sa nezačínalo, a ak sa začalo, aby sa zastavilo trestné stíhanie za trestné činy spáchané v súvislosti s oznámením o zavlečení Michala Kováča mladšieho do cudziny. To už po 22 rokoch neplatí a súd v treťom bratislavskom obvode tak môže obnoviť proces vedený proti Ivanovi Lexovi, ktorý je podozrivý zo zorganizovania a riadenia únosu.

Téma Mečiarových amnestií sa znovuotvorila aj po veľkom tlaku verejnosti. Tá považovala amnestie za nemorálnu záťaž, takže s ich zrušením je spokojná. „Zrušenie amnestií vítam. Treba však podotknúť, že je to len prvý a veľmi malý krok. Vieme, ako na Slovensku fungujú súdy. Myslím si, že sa nedožijem toho, aby niekto z nich išiel sedieť,” povedal 42-ročný podnikateľ Michal.

„Určite je to dobrý krok smerom k lepšiemu Slovensku. Nezažil som to obdobie, no aktívne tú kauzu sledujem a aj vďaka nej som sa začal viac zaujímať o politiku. Zúčastnil som sa aj protikorupčného pochodu a plánujem ísť aj na ten ďalší,” povedal 18-ročný maturant Filip. „Je to náznak, že možno to tu nemusí byť až také stratené. Ak by boli vinníci potrestaní, bola by to výstraha aj pre ostatných, ktorí konajú mimo zákona. A takých je na Slovensku skutočne dosť,” doplnila 27-ročná mamička Zuzana.

V čase svojho vládnutia a aj slávy mal Vladimír Mečiar veľké množstvo fanúšikov, ktorí ho chodili aktívne podporovať na mítingy. Aj tí sa mu však začali otáčať chrbtom. „Priznám sa, mala som ho rada a podporovala som ho. Neuvedomovala som si, čo všetko robí a nechcela som veriť ani tomu, že môže mať niečo spoločné s tými špinavosťami, ktoré sa u nás diali. Postupne som si však začala uvedomovať, čo je vlastne zač. Dúfam, že pán Mečir pôjde čím skôr sedieť,” povedala 73-ročná dôchodkyňa Jarmila.

Môže vás zaujímať

Školský zákon zakazuje diskrimináciu a obzvlášť segregáciu,tvrdí rezort školstva