Jednou vetou

Veterinári dostanú možnosť predpisovať humánne lieky

Ilustračné foto.

Foto:, pixabay.com

Veterinári budú môcť predpisovať v malých množstvách humánne lieky na použitie pre zvieratá. Ministerstvo zdravotníctva plánuje problematiku upraviť v novele zákona o liekoch, ktorú chce predložiť do legislatívneho procesu v septembri.

„Dáme možnosť, aby veterinárny lekár predpísal na veterinárny recept humánny liek a tento humánny liek bude môcť byť použitý pre veterinárne použitie,“ povedala štátna tajomníčka rezortu Andrea Kalavská.

Veterinári neboli oprávnení vyberať lieky

Podľa ministra Tomáša Druckera (nominant Smer-SD) sa „status quo“, čo sa týka predpisovania liekov veterinármi pri poslednej novele zákona o liekoch, ktorá riešila ich reexport, nemenil. Poukázal, že veterinári ani predtým neboli oprávnení vyberať lieky v lekárňach, nebolo to však ani explicitne zakázané.

Tým, že sa sprísnili sankcie za porušovanie legislatívy, sa podľa Druckera začalo „stránenie sa“ výberu liekov na recepty od veterinárov.

Zmení sa aj zákon o liekoch

„Urobili sme možnosť, aby mohli vyberať v malých množstvách. To znamená, že naďalej majú možnosť v tých väčších objemoch pracovať s distribútorom alebo cez držiteľa registrácie lieku, ale v tých menších množstvách budú oprávnení si vybrať z verejnej lekárne jeden liek na veterinárne použitie, ktorý je ale určený ako humánny liek,“ zhrnul Drucker.

Ministerstvo v tejto súvislosti aktuálne cez novelu zákona o zdravotnej starostlivosti nepriamo mení aj zákon o liekoch. Lekárnici by tak mali každého štvrťroka nahlasovať údaje o počte liekov vydaných na základe veterinárneho predpisu. Rovnako veterinári budú povinní viesť evidenciu o predpísaných humánnych liekoch.

Môže vás zaujímať

Kiskove obvinenie zrazu nie je žiadnym problémom pre budúcu koalíciu