Jednou vetou

VIDEO: KORONAVÍRUS: Nové prípady a otvorené prevádzky s pravidlami

Vláda v boji proti koronavírusu COVID-19 prijala ďalšie bezpečnostné opatrenia

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA/TASR, Shutterstock

V piatok na Slovensku potvrdili 23 nových prípadov ochorenia COVID-19. Na dnešnom brífingu to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Celkovo je na tak Slovensku 292 pozitívnych prípadov nového koronavírusu.

Štátne laboratóriá v piatok otestovali 747 vzoriek. Negatívnych prípadov je na Slovensku spolu 6 119. Ako Krajčí uviedol, do aktuálnych čísiel ešte nie sú zahrnuté odbery súkromných laboratórií, keďže sa zatiaľ nepodarilo prepojiť databázy.

V nemocniciach je s ochorením COVID-19 momentálne hospitalizovaných 85 ľudí. Ostatní sú v domácej izolácii. Vo vážnom stave na pľúcnej ventilácii je v nemocnici jeden pacient.

TAKTO JE TO VO SVETE: Aktuálne štatistiky ochorenia Koronavírusu nájdete na tomto linku

Cestovateľská anamnéza je podľa ministra potvrdená u 73 osôb, číslo však môže byť aj o niečo vyššie, nie všetci pacienti totiž cestovateľskú anamnézu priznali. „V súvislosti s koronavírusom je najčastejšie nakazená veková kategória od 30 do 44 rokov. Je to takmer 34 % z nakazených,“ informoval. Uviedol tiež, že bude zakázaný predaj respirátorov bežnej verejnosti.

Tieto prevádzky sa otvárajú

Predseda vlády Igor Matovič informoval o opatreniach, ktoré v piatok prijal Ústredný krízový štáb. Od pondelka sa otvárajú niektoré prevádzky, má sa v nich však zároveň zvýšiť hygienický štandard. „Aby sme rozdelili ľudí v prevádzkach v čase a aby bola zabezpečená dezinfekcia a čistota. Zároveň chceme umožniť ekonomike pomaličky sa otvoriť,“ uviedol.

VIDEO: Tlačová konferencia po zasadnutí krízového štábu, 28. 3. 2020

🔴🎥 Predseda vlády Igor Matovič predstavuje nové opatrenia po zasadnutí ústredného krízového štábu 🇸🇰🦠

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Sobota 28. marca 2020

 

Okrem prevádzok, ktoré sú už otvorené, sa otvárajú aj prevádzky očných optík, prevádzky lízingových služieb, STK a emisnej kontroly, servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky, advokátov a notárov, služby kľúčových služieb, zberných dvorov, metrového textilu a galantérie, predajní a servisov bicyklov, záhradníctva a záhradníckej techniky, stavebnín, elektroinštalačného materiálu, železiarstva a farby laky. V obchodných domoch však stále môžu byť otvorené len potraviny, lekárne a drogérie.

Povinné rúško a ďalšie pravidlá

Ako premiér povedal, stále platí povinnosť nosiť na verejnosti rúško. Všetky otvorené prevádzky musia zabezpečiť povinnú dezinfekcia rúk alebo rukavice, premiér však odporúča, aby zabezpečili oboje opatrenia. Prevádzka zároveň musí zabezpečiť minimálny odstup dvoch metrov v radách na pokladne. Taktiež musia zabezpečiť, aby sa v prevádzke v jednom okamihu neprekročila koncentrácia jedného nakupujúceho na 25 metrov štvorcových predajnej plochy. Vysvetlil to príkladom, že v prevádzke môže byť maximálny počet ľudí podľa výpočtu predajná plocha prevádzky deleno 25 metrov štvorcových.

Špeciálne hodiny pre dôchodcov

Ako uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas, pohotovostné lekárne budú v nedeľu otvorené. Takisto môžu byť otvorené aj veterinárne ambulancie. Obchody, potraviny a drogérie majú byť v čase medzi 9:00 a 12:00 určené pre nákupy osôb od 65 rokov. Informoval tiež, že sa má zaviesť nové opatrenie tak, aby sa zachytili všetci občania, ktorí sa vracajú zo zahraničia na Slovensko. Doteraz sa totiž do karantény umiestňovali len osoby, ktoré prichádzali zo zahraničia v skupinách.

Všetky pravidlá na jednom mieste. Polícia SR informuje na sociálnej sieti:

❗KORONAVÍRUS: NOVÉ OPATRENIA KRÍZOVÉHO ŠTÁBU A VŠETKY INFORMÁCIE NA JEDNOM MIESTE❗👮‍♂️ Žiadame vás, aby ste si…

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Sobota 28. marca 2020

 

Pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie ostanú otvorené aj v nedeľu

Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Premiér Igor Matovič ešte v utorok 24. marca avizoval, že v nedele budú zatvorené všetky obchodné prevádzky, vrátane lekární, aj prevádzky služieb. Po nočnom zasadnutí Ústredného krízové štábu SR však rozhodli, že pre pohotovostné lekárne a veterinárne ambulancie bude platiť výnimka a môžu ostať otvorené.

Zahraničných študentov odviezli z Bratislavy slovenské autobusy

Študentov z Francúzska, Nemecka a Portugalska, ktorí boli na Slovensku v rámci výmenných pobytov, dnes dopoludnia z Bratislavy odviezli slovenské autobusy, informoval tlačový ataše francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku Didier Rogasik. Celkovo sa na Slovensku nachádzalo v rámci výmenného študentského programu Erasmus 36 francúzskych, 40 nemeckých a 10 portugalských študentov.

„Veľvyslanectvo Francúzska, ktoré túto operáciu riadilo spolu s veľvyslanectvom Nemecka a Portugalska, vyjadruje úprimnú vďaku slovenskému ministerstvu zahraničných vecí a jeho krízovému štábu za poskytnutie týchto autobusov a spoluprácu, ktorá je dôkazom európskej solidarity,“ uviedol Rogasik.

Prvá repatriácia 36 francúzskych študentov, ktorí boli na študijnom pobyte Erasmus na Slovensku, sa uskutočnila v piatok 20. marca za účasti slovenského ministerstva zahraničných vecí a francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku.

Aktuálne štatistiky ochorenia Koronavírus na Slovensku nájdete TU

Môže vás zaujímať

Pellegrini má obavy, že sa špeciálnym prokurátorom stane Daniel Lipšic