Jednou vetou

VIDEO: KORONAVÍRUS: V utorok potvrdili ďalších 12 prípadov

Nový koronavírus COVID-19 sa nezadržateľne šíri

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA/Zoltan Balogh/MTI via AP

Aktuálne je tak spolu 216 pozitívnych prípadov ochorenia Covid-19

V utorok pribudlo na Slovensku 12 pozitívnych prípadov ochorenia Covid-19. Na tlačovej konferencii pred rokovaním vlády to uviedol premiér Igor Matovič.

Aktuálne je tak spolu 216 potvrdených prípadov tohto ochorenia. Vzoriek s negatívnym výsledkom bolo v utorok 304, celkovo tak na Slovensku máme 4 200 zistených negatívnych prípadov.

Matovič uviedol, že jeden pacient z nových potvrdených prípadov bol zachytený cez karanténu v Gabčíkove.

Informoval tiež, že letka ministerstva vnútra v noci zabezpečila z Turecka dovoz 100-tisíc respirátorov FFP3 pre zdravotníkov v prvej línii. „Začína sa distribúcia po celom Slovensku,“ konštatoval premiér.

Zároveň informoval, že sa vytvára plán, ako zabezpečiť adekvátnu náhradu ochranných pomôcok pre ďalšie povolania v prvej línii, aby sa zdravotníckymi pomôckami nemrhalo.

🔴🎥 Aktuálne informácie od premiéra 🇸🇰

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Streda 25. marca 2020

 

Premiér tiež uviedol, že v utorok prišlo do centrálneho skladu Správy štátnych hmotných rezerv ako dar od firmy J&T 25-tisíc ochranných okuliarov, 20-tisíc jednorazových oblekov a 500-tisíc chirurgických jednorazových rúšok. Ďalších 500-tisíc kusov nakúpil štát, prišlo aj 50-tisíc rýchlotestov. V stredu by sme mali tiež získať dodávku 10 mil. jednorazových chirurgických masiek. „Postupne dokážeme zabezpečiť všetky zdravotnícke pomôcky, ktoré ľudia v prvej línii potrebujú pre výkon služby, ktorú pre nás poskytujú,“ konštatoval.

Na Úrade verejného zdravotníctva podľa Matoviča momentálne prebieha rokovanie. Riešiť sa má spôsob, ako zabezpečiť zapojenie súkromných laboratórií do testovania a ako od nich zabezpečiť prenos informácií. Informoval tiež, že od stredy posilní nonstop krízový štáb aj bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák. Na problematiku a riešenie Covid-19 v rómskych osadách majú byť v permanentnom krízovom štábe určení dvaja ľudia.

Ak podľa si podľa Matoviča obchody nebudú vedieť zabezpečiť teplomery, pokúsi sa ich nakúpiť štát. Ak to však nebude možné, toto opatrenie sa pravdepodobne nahradí iným. „Možno zdupľujeme dezinfekciu rúk, budú navyše jednorazové rukavice. Budeme sa musieť prispôsobiť situácii,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

Návrh EK v oblasti migrácie má podľa Sulíka v sebe skryté povinné prerozdeľovanie migrantov