Jednou vetou

VIDEO: Nehorázna neschopnosť?! Toto odkazuje Smer Matovičovej vláde

Robert Fico a Erik Tomáš počas brífingu 17. 4. 2020

autorská koláž hlavne.sk, reprofoto Facebook

Strana chce vyvodiť zodpovednosť za stav v DSS Pezinok a zaviesť systémové opatrenia v domovoch sociálnych služieb

Strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) chce v súvislosti so situáciou v Domove sociálnych služieb (DSS) v Pezinku zvolať mimoriadne rokovanie Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci. Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Robert Fico a člen výboru Erik Tomáš.

Najprv museli štyria seniori zomrieť, až potom Droba konal

„Môžem potvrdiť, že sme sa rozhodli zvolať mimoriadny Výbor NR SR pre sociálne veci vzhľadom k situácii v DSS v Pezinku ale aj pribúdajúcim informáciám, ktoré sa týkajú iných domovov sociálnych služieb na Slovensku,“ uviedol Tomáš a dodal, že žiadosť o zvolanie mimoriadneho rokovania podá strana v pondelok. Cieľom bude vyvodenie zodpovednosti za stav v DSS v Pezinoku, ale aj prijatie systémových opatrení v ostatných domovoch sociálnych služieb na Slovensku.

Ako povedal Erik Tomáš, na základe otvoreného listu zamestnanci DSS Pezinok už od 21. marca upozorňovali vedenie zariadenia, že u klientov sa objavujú príznaky „koronavírusu. Dňa 5. apríla zomrel klient a ako sa ukázalo neskôr, príčinou smrti bol koronavírus. Napriek tomu sa testovanie vykonáva až počas Veľkej noci a prvá pozitívna klientka je testovaná až 12. apríla,“ uviedol Tomáš a dodal, že Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb už od 23. marca predkladala vláde súhrn opatrení, tá ich však schválila až po tom, keď nastala krízová situácia v pezinskom DSS, kde zomrel k dnešnému dňu piaty klient.

Tlačová beseda strany SMER – SD: Zvolanie mimoriadneho výboru NR SR pre sociálne veci kvôli situácii v DSS v Pezinku!

Uverejnil používateľ SMER – SD Piatok 17. apríla 2020

„Uvedomujeme si, že napriek mnohým kontrolám sa môže vírus do zariadenia dostať, čo nás však zaráža je, že aj napriek tomu, že už tri týždne sa vedelo o tomto probléme, nedostatočne sa konalo minimálne na úrovni župy, ale možno aj na úrovni štátu. Na to sa chceme na výbore opýtať,“ doplnil Tomáš a dodal, že ak je niekto zodpovedný za stav v DSS v Pezinku, je potrebné povedať kto, a vyvodiť morálnu, prípadne aj trestnoprávnu či politickú zodpovednosť. „Druhým naším cieľom je zhodnúť sa na systémových opatreniach pre domovy sociálnych služieb a odporučiť vláde tieto opatrenia,“ uzavrel.

ODPORÚČAME: Aktuálne štatistiky o ochorení COVID-19 Koronavírus na celom svete nájdete TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky