Jednou vetou

VIDEO: Od stredy sa otvárajú niektoré obchody, ďalšie podľa situácie

Predseda vlády SR Igor Matovič, archívne

foto: TIO ÚV SR

Konzílium odborníkov pripravilo plán, podľa ktorého sa majú ďalšie prevádzky ako napríklad obchody a služby s rozlohou do 300 metrov štvorcových, otvárať už od stredy 22. apríla. Ďalšie fázy otvárania budú podľa premiéra Igora Matoviča závisieť od disciplíny ľudí a vývoja šírenia vírusu.

Ďalšie prevádzky by sa na Slovensku mohli začať otvárať už v stredu 22. apríla. Vyplýva to z plánu, ktorý vypracovalo konzílium epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov.

Otváranie bude postupné

Plán v utorok predloží premiér Igor Matovič Ústrednému krízovému štábu na posúdenie a prípadné schválenie.

V prvej fáze by sa pritom mali otvárať obchody a prevádzky služieb s rozlohou do 300 metrov štvorcových, služby verejného stravovania, avšak iba cez predajné okienko.

Využívať by sa už mali dať aj vonkajšie športoviská pre bezkontaktné športy bez využitia šatní a toaliet a bez obecenstva, služby dlhodobého ubytovania bez stravy, vonkajšie trhoviská podľa stanovených podmienok.

Otvárať by sa mali aj predajne automobilov, motoriek a autobazary.

🔴🎥 Tlačová konferencia predsedu vlády Igora Matoviča : Niečo za niečo.

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Pondelok 20. apríla 2020

Ďalšie fázy podľa vývoja situácie

Plán pozostáva aj z ďalších troch fáz, ktorých zavádzanie však nie je v návrhu určené konkrétnym dátumom. Podľa Matoviča to totiž bude závisieť od vývoja šírenia koronavírusu po zavedení prvej fázy plánu. „Poďme otvoriť niektoré obchodné prevádzky, ale budeme musieť byť dvakrát viac zodpovednejší, ako doteraz,“ povedal na pondelňajšej tlačovej konfernecii Matovič s tým, že ak sa ukáže, že nákaza začne opäť rásť, tieto obchody zatvoria, a možno aj tie, ktoré sú dnes otvorené.

Otváranie obchodov má byť zároveň podmienené dodržiavaním prísnych podmienok, ako nosenie rúšok, stanovený odstup ľudí, dezinfekcia, vetranie priestorov a podobne.

Zmena pre seniorov

Návrh tiež počíta so skrátením času v obchodoch vyhradeného pre seniorov z pôvodnej 9 až 12 hodiny na 9 až 11 hodinu a to iba počas pracovných dní. Po novom budú však mať seniori vyhradený čas vo všetkých obchodných prevádzkach. Nové pravidlá zároveň podľa premiéra obsahujú „dôrazné odporúčanie“ pre seniorov, aby do obchodov nechodili mimo vyhradeného času.

Premiér Matovič chce zároveň zaviesť stravné lístky pre seniorov, za ktoré by si mali kupovať jedlo z reštaurácií. Obmedzil by sa tak podľa neho ich pohyb v obchodoch a namiesto preplácania nákladov na zamestnancov by sa reštauráciám týmto spôsobom zabezpečil dopyt.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky